Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’in Harika Esintisini Brüksel’e Taşıdık

Balıkesir’in Harika Esintisini Brüksel’e Taşıdık
Kamil Akyürek( kamilakyurek@gazetemerhaba.com )
27 Temmuz 2022 - 9:55

Balıkesir’in Harika Esintisini Brüksel’e Taşıdık

 

Geçtiğimiz hafta Büyükşehir Merhaba Gazetesi’nin İnter-Media Bruxelles ve Yeni Haber/Belçika gazetesi ile ortak düzenlediği çeşitli etkinlikler için Belçika’daydık.

Etkinliklere dair notlardan önce, bu fikrin neden ve nasıl ortaya çıktığından kısaca bahsetmek istiyorum.

Merhaba Gazetesi olarak, 10 yıldır siz sevgili okurlarımızı özellikle Balıkesir özelinde yer alan haberlerle buluşturuyoruz.

Bir diğer yandan da, gazeteci olarak misyonumuz gereği ülkemizi ve yaşadığımız ilimizi ilgilendiren sosyal içerikli etkinliklere imza atıyoruz.

10 Yıllık süreç içerisinde, bazen mesleki, bazen ulusal değerlerimizi içeren ve aynı zamanda siz değerli okurlarımızla meydanlarda buluşmamızı sağlayan bu etkinliklerin, siz okurlarımız tarafından beğenilmesinin, etkinlikleri sürdürme açısından bizi motive ettiğini belirtmek isterim.

İşte, Avrupa coğrafyasında böyle bir etkinliğe imza atma isteği, fikri ve cesareti bu motivasyon sayesinde ortaya çıktı.

Zira gerek 15 Temmuz destanı ve Millet olarak ortaya koyduğumuz direnişin, gerekse değişen ve gelişen Balıkesir’in, yurt dışında ki platformlarda da anlatılmasının gerekli olduğuna inanıyorduk. 

Bu inanç, Balıkesir’in harika esintisini Brüksel’e taşıma yolculuğumuzun ilk adımını oluşturdu. Ardından Mayıs ayında etkinliklerin çerçevesi için çalışmalara başladık. Etkinlik düzenlemek için Avrupa Parlamento’sunun da bulunduğu Belçika’nın doğru olduğuna karar verdik.

Bunun içinde, Brüksel’de gerek yazılı basın, gerekse dijital platformda yayın yapan İnter-Media Bruxelles ve Yeni Haber/Belçika gazetesi’nin Genel Yayın yönetmeni ve duayen gazeteci sevgili Yusuf Cinal ile iletişime geçtik.

Sanırım Merhaba Gazetesi olarak, ilk ve kocaman teşekkürü burada Yusuf Cinal’e etmemiz gerekiyor.

Zira sevgili Yusuf Cinal böyle bir çalışmayı ortak düzenlemenin kendisini de mutlu edeceğini ifade etti.

Ayrıca, 15 Temmuz Resim Sergisi, Anadolu Medyası ve Demokrasi ve de Değişen Gelişen Balıkesir Başlıklı Panel için gerekli salon ve etkinliğin duyurusunu organize etti.

Üstelik Belçika’da olduğumuz 4 gün içinde bizi bir an dahi yalnız bırakmadı. Hatta sevgili eşi Fatoş Cinal’in ikram ettiği kahveler eşliğinde evinin bahçesinde eşsiz lezzette sohbet kırk yıllık hatırın ötesine taşıdı dostluğumuzu.

Gazete Merhaba olarak bir diğer önemli teşekkürümüz, davetimizi kabul eden ve “Anadolu Medyası-Demokrasi” başlığı altında panelde harika bir sunum yapan,  Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’a.

Ayrıca, mesleki olarak kurumsal bağlılığımız çerçevesinde etkinlikle ilgili yasal işlemler konusunda sağladığı kolaylık nedeniyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına da teşekkür etmek istiyorum.

Gerçekleştirdiğimiz etkinlikler ile ilgili görüntüler ve ayrıntılara bu gün yayınlanan gazetemizin sayfalarından ve www.gazetemerhaba dijital adresimizden ulaşabilirsiniz.

Ama kısaca bahsetmek gerekirse, gerek 15 Temmuz Balıkesir fotoğraf sergimiz, gerekse “Anadolu Medyası ve Demokrasi ile Değişen ve Gelişen Balıkesir konulu panel ile Brüksel’de yarattığımız farkındalık, oluşan ilgi sadece bizim adımıza değil, Merhaba Gazetesi ile kendisini içselleştirmiş ve aidiyet hisseden Balıkesirli vatandaşlarımızın da ortak gururu olduğuna inanıyoruz.

Söz konusu ilgi ile ilgili Bir dip not ile örnek vermek istiyorum. Ağırlığı nedeni ile az sayıda götürmek zorunda kaldığımız “50 Peynirli Şehir” kitabına öyle ilgi gösterildi ki, özellikle Brüksel’de işletme sahibi olan çok sayıda Türk vatandaşımız, bizden bu kitabı kargo yolu ile kendilerine ulaştırılmasını talep etti.

Son olarak,  düzenlediğimiz etkinliğin, her hangi bir kurum, kuruluş ya da yerel yönetimden hiçbir şekilde mali sponsor talep etmeden tamamen Merhaba Gazetesi tarafından gerçekleştirdiğimizi de belirtiyor ve “Bu Gurur Balıkesir’in” diyorum.

Kalın Sağlıcakla…

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.