Balıkesir Merhaba Gazetesi

Üç Tür İnsan Eşitsizliği

Üç Tür İnsan Eşitsizliği
24 Kasım 2021 - 8:24

Üç Tür İnsan Eşitsizliği

Hayati eşitsizlik, sağlık ve kötü sağlığın ve yaşam sürenizin sosyal olarak belirlenmiş dağılımlarını ifade eder. Yaşam beklentisi ve sağlık beklentisi veya ciddi hastalık olmadan geçirdiğiniz yıllarla ölçülebilir. Demografik yaşam tablolarının eksik olduğu durumlarda bebek ve çocuk ölümleri daha erişilebilir göstergelerdir.

Varoluşsal eşitsizlik, kişilerin eşit olmayan sosyal muamelesini özetler. Yelpazenin bir ucunda tanınma, özerklik, varoluşsal güvenlik, haysiyet ve saygının reddi bulunur. Bunlar, ihmal, zorbalık, aşağılama ve aşağılama eylemleri yoluyla elde edilebilir. Nihai sonuç, onların insanlığının inkarıdır. Karşı uçta seçici dikkat, özgürlük, duygusal güvenlik, teşvik, saygı ve hayranlık vardır.

Varoluşsal eşitsizlik, cinsiyet, ırk, etnik köken, kast veya din gibi ötekileştirmenin kategorileri ve mercekleri tarafından yapılandırılır ve işlenir. Eşitsizliklerin tartışmasız en incitici ve yaralayıcısıdır. Feminist, ırkçılık karşıtı, milliyetçi, kast karşıtı, bağnazlık karşıtı bir dizi eşitlikçi harekete yol açtı. İşçilerin insanlık onurunun tanınması talebinin merkezi olduğu işçi hareketlerinin önemli bir itici gücü olmuştur.

Efkan ENGİN.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.