Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın: “Çiftçimiz Zam Şampiyonu Elektrik Mağduru”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın: “Çiftçimiz Zam Şampiyonu Elektrik Mağduru”
24 Mart 2021 - 15:38

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın: “Çiftçimiz Zam Şampiyonu Elektrik Mağduru”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, tarımın başkenti Balıkesir’de tarımsal sulamada kullanılan elektriğin çiftçileri mağdur ettiğini iddia etti.

 “Tarım Girdilerinde Zam Şampiyonu Elektrik”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında tarımsal sulamada kullanılan elektrik tarifesinin son 7 yılda yüzde 267 zamlanarak tarımsal girdilerde zam şampiyonu olduğunu söyledi.  Milletvekili Ahmet Akın “Çiftçilerimizin tarım girdilerinde zam şampiyonu elektrik olmuş durumda. “Enerjide çağ atladık” diye nutuk atan iktidar, görüyoruz ki çiftçinin elektrik faturalarına çağ atlatmış durumda” dedi. Konuya ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Ahmet Akın, ayrıca şunları söyledi:

 “Çiftçilerimiz Bu Koşullarda Nasıl Üretim Yapacak?”

“Tarımın başkenti Balıkesir’de ve tüm Türkiye’de çiftçilerimiz tarımsal sulamada kullandıkları elektriğin faturaları yüzünden mağdur oluyor. Çiftçilerimizin tarım girdilerinde zam şampiyonu elektrik olmuş durumda. 2014 yılından bu yana tarımsal sulamada elektrik fiyatları yüzde 267 oranında zamlandı, son bir yılda yüzde 30 oranında zamlandı. Soruyorum: Ayrıca Hangi çiftçimiz bu kadar par. “Enerjide çağ atladık” diye nutuk atan iktidar, görüyoruz ki çiftçinin elektrik faturalarına çağ atlatmış durumda. Tarımsal sulama nedeniyle elektrik borçlarını ödeyemeyen çiftçilerimizin tarımsal desteklemeleri hukuksuzca bloke ediliyor, ya hiç ödenmiyor ya da kesintiye uğruyor. Ayrıca çiftçilerimiz bu koşullarda nasıl üretim yapacak?”

 “Borç Yapılandırmaları İçin Kanun Teklifimiz Var”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, çiftçilerin Tarım ve Kredi Kooperatiflerine borçları olduğunu söyleyerek “31 Marta kadar Tarım Krediye borcu olan çiftçilerimizin haciz işlemleri durdurulmuştu ancak bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Çiftçilerimizin borçlarının yapılandırılması için kanun tekliflerimiz var. Ayrıca derhal gereğini yapın ve çiftçilerimizi rahatlatın” diyerek sözlerini tamamladı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.