Balıkesir Merhaba Gazetesi

KADEM “Sevgi İle Şiddet Yan Yana Gelmez”

KADEM “Sevgi İle Şiddet Yan Yana Gelmez”
25 Kasım 2021 - 17:49

KADEM “Sevgi İle Şiddet Yan Yana Gelmez”

KADEM Balıkesir Temsilcisi Zeliha Kahraman, Kurtdereli meydanında, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında ‘Kadına Şiddete Dur’ etkinliği düzenledi. Etkinlikte Vali Hasan Şıldak’ta kısa bir açıklama yaparak, hazırlanan panoya kendi elleriyle ‘kadına şiddete dur’ işaretini yaptı ve yanına imza attı.

“Sevgi ile Şiddet Yan Yana Gelmez”

KADEM bu yıl “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla hazırladığı kampanyada, “Sevgi ile Şiddet Yan Yana Gelmez” sloganıyla kamuoyuna seslendi. KADEM Balıkesir Temsilcisi Zeliha Kahraman, “KADEM’in bu yıl verdiği mesajın amacı, özellikle son yıllarda aşk, sevgili, eş gibi kelimeleri sık sık cinayet, şiddet, ölüm gibi kelimelerle bir araya getiren hastalıklı yaklaşımların önüne geçebilmek” dedi.

Şiddetin Bir Bahanesi Olmaz

Kahraman, “ Medyaya yansıyan acı olaylar, özellikle şiddet mağdurlarının acıya katlanmak için çeşitli bahanelere sığındıklarını ortaya koyuyorlar. Ancak, Sevgi; şiddet, cinayet, istismar ile yan yana gelemeyecek bir kavram. KADEM’in şiddet türlerinin yer aldığı ilişkilere odaklanan kampanyası da bu gerçekten yola çıkılarak hazırlandı” dedi.

Amaç ‘Geliyorum Diyen Şiddetin Öncülerini Fark Etmelerini Sağlamak

Kahraman sözlerine şöyle devam etti: ‘Şiddetin Bahanesi Olmaz’ sloganlı kampanyada, karşılıklı sevgi ile çıkılan yolda özellikle kadınların, şiddet türlerini ve ‘geliyorum’ diyen şiddetin öncüllerini fark etmeleri amaçlanıyor. Bazı tutum ve davranışların, yaklaşan bir şiddetin habercisi olabileceğine ilişkin farkındalık oluşturulmak isteniyor. ‘Sevgi ile Şiddet Yan Yana Gelmez, Kendini Kandırma’ mesajıyla, şiddeti besleyen, sürekliliğini sağlayan davranışlar konusunda kadın/erkek herkeste bir farkındalık oluşturulması hedefliyorlar.

Hazırlanan Spot Film İzlettiler

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde basına özel yapılan kampanya tanıtım programıyla “Sevgi ile Şiddet Yan Yana Gelmez” sloganlı spot filmin ilk gösterimi yaptılar. Sonrasında kamu spotu tüm ulusal televizyonlarda yayınlanmaya başladılar. Her mecranın kendi doğasına ait hedefleme ve yol haritası ile planlanan kampanya sosyal medyada ise #ŞiddetinBahanesiOlmaz hashtagi ile kullanıyorlar.

KADEM, her yıl “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde tüm dünyada varlığını sürdüren şiddete karşı duyarlılığı artırmak amacıyla kampanyalar düzenliyor. Bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddet; dil, din, ırk, sınıf, cinsiyet ayırt etmeksizin tüm toplumların ortak sorunu. KADEM, kadınların onurları ile yaşayabileceği adil bir dünya inşa etme hedefine; hak savunuculuğu ve literatüre katkılarının yanı sıra toplumsal bilinç oluşumuna yardımcı kampanyalarla ilerliyorlar.

KADEM Balıkesir İl Temsilciliğinin düzenlediği etkinliğe Vali Şıldak, Balıkesir İl Jandarma Komutanı ve İl Emniyet  Müdürü’de katıldılar.

Haber: Nursima Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.