Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Sona Erdi

Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Sona Erdi
01 Eylül 2022 - 16:19

Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı Sona Erdi

 

Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonunun Temmuz ayında orman alanlarına aldığı giriş yasağı sona erdi.

 

HAVA SICAKLARINA DUYARLILIK

Balıkesir Valiliği, Ormanlık alanlara girişin kaldırılmış olmasına rağmen Balıkesir genelinde Eylül ayında, kısmen yüksek seyredecek hava sıcaklıkları nedeniyle orman yangınlarına karşı dikkatli ve duyarlı olunmaya devam edilmesi gerektiğini bildirildi.

VALİ ŞILDAK HATIRLATTI “LÜTFEN DİKKAT”

Vali Şıldak, bütün vatandaşlara alınan kararlara uymaları, izinli alanlar dışında kesinlikle ateş yakmamaları konusunda hatırlatmada bulundu.  Kaymakamlıklar, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü tarafından yukarıda belirtilen yasaklama kararlarının uygulanması konusunda gerekli tedbirler alınacak, kontrol ve denetimler aralıksız olarak sürdürülecek.

ATEŞ YAKMA YASAĞI DEVAM EDECEK

Bunun yanı sıra giriş yasağının kaldırılmasıyla birlikte mesire alanları, tabiat parkları ve günübirlik kullanım alanlarının dışında bütün orman alanlarında piknik yapmak, konaklamak, mangal, semaver gibi amaçlarla ateş yakma yasağı devam edecek. 31 Ekim 2022 tarihine kadar ateşli piknik alanlarında da saat 20.30’dan sonra ateş yakılamayacak.

ATEŞLİ PİKNİK YAPILABİLECEK YERLER

Balıkesir Valiliğinden yapılan açıklamada ateş yakılabilecel olan alanlar; Ayvalık Sarımsaklı Tabiat Parkı,  Altınoluk Darıdere Tabiat Parkı, Edremit Hasan Boğuldu (Sutüven) Günübirlik Kullanım Alanı, Edremit Pınarbaşı Günübirlik Kullanım Alanı, Karesi Değirmenboğazı Tabiat Parkı (Park içindeki mevcut ocaklarda ateş yakmak şartıyla) .

ATEŞSİZ PİKNİK YAPILABİLECEK YERLER

Balıkesir Valiliğinden yapılan açıklamada söz konusu ateşsiz piknik  alanları şu şekilde belirtildi ; Burhaniye Seklik Mesire Alanı, Burhaniye Taylıeli Mesire Alanı,  Gömeç Şehitlik Koruluğu Mesire Alanı, Havran Şerif Çorbacıoğlu (Hamas Çakıllı) Mesire Alanı, Erdek Saraylar Mesire Alanı, Dursunbey Hıdırlık Mesire Alanı,  Savaştepe Çamlık Mesire Alanı, Karesi Değirmenboğazı Kent Ormanı şeklinde bildirildi.

YAZ AYLARINDA UYARI YAPILMIŞTI

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının yüksek seyrettiği günlerde orman yangınlarının önüne geçilmesi için Balıkesir Valiliği tarafından alınan ‘orman alanlarına giriş yasağı’ yangınsız bir sezona büyük oranda etki etti. Yeşil vatanın korunması için Vali Şıldak da vatandaşlara alınan kararlara uymaları ve hassasiyeti en üst seviyede sağlanması için sık sık hatırlatmalarda bulunuldu.

Haber: Nursima Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.