Balıkesir Merhaba Gazetesi

Su ayak izinizi azaltın

Su ayak izinizi azaltın
Ender Gökmen
Ender Gökmen( [email protected] )
31
15 Mart 2019 - 8:00

Avrupa Komisyonu’nun Ortak Araştırma Merkezi’nin yayınladığı son bir çalışmaya göre, sağlıklı beslenerek bireylerin su ayak izini %55 oranında azaltması mümkün.

Araştırmanın sonucu et tüketimini menünüzden çıkararak veya vejetaryen ve vegan bir beslenmeye geçerek hem sağlığınızı hem de çevreye olan etkinizi azaltacağınızı savunuyor. Sonuçlar vejetaryen beslenmenin en büyük etkiyi yaptığını gösteriyor ama et tüketimini azaltmak bile en az %10 oranında su ayak izinizi azaltmakta. Araştırmanın yapıldığı, yerel ve ithal gıdanın tüketildiği, İngiltere’de bir kişinin beslenmesi günlük 2757 litre, Almanya’da 2929 litre, Fransa’da ise 3861 litre su tüketiyor. Sağlıklı bir beslenmeye geçip daha az et tüketmek ise bu rakamları %11 ile %35 oranında azaltıyor. Kırmızı et yerine balık ve bakliyat, hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar kullanan pesketaryen beslenme ise su tüketimini %33 ile %35 oranında azaltmakta. Ama en tabii ki büyük etkiyi %35 ile %55 oranında vejetaryen beslenme yapmakta.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile beraber tatlı su kaynaklarının azalmasının, ileride çok büyük problemlere yol açması beklenmekte. Her ne kadar genel kanı traş olurken, diş fırçalarken ya da bulaşık yıkarken suyu kapatmanın yeterli olacağı yönünde olsa da beslenmenin etkisi düşünülenden daha büyük. Gıda sektörü hem hayvanlar hem de hayvanların tükettiği yemler için çok büyük miktarlarda su harcamakta. 1 kilo kırmızı et üretmek için yaklaşık 15 bin litre su harcanmakta ve bu da 1 kişinin neredeyse 20 yıllık içtiği suya eşit. Bitkisel yağlar ve şeker üretimi de oldukça fazla su harcasa da, meyve ve sebze üretimi genelde en düşük su ayak izine sahip. Türünün en büyük araştırması olan bu çalışma, yeterli miktarda meyve ve sebze tüketilmeyen ve kırmızı et, şeker ve hayvansal yağ tüketen Avrupa ülkeleri göz önüne alınarak yapılmış. Ama Türkiye’de de durumun çok farklı olmadığından bahsedebiliriz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.