Balıkesir Merhaba Gazetesi

Türkiye Kamu Sen AHP Meydanından Seslendi: “Revize Edilmiş Bir Zam Teklifi Bekliyoruz”

Türkiye Kamu Sen AHP Meydanından Seslendi: “Revize Edilmiş Bir Zam Teklifi Bekliyoruz”
16 Ağustos 2021 - 16:29

Türkiye Kamu Sen AHP Meydanından Seslendi: “Revize Edilmiş Bir Zam Teklifi Bekliyoruz”

Türkiye Kamu Sen Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet Baki, Ali Hikmet Paşa meydanında Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi önderliğinde 6. dönem TİS için Hükümetin zam teklifinin yetersiz ve müzakere bile edilemeyecek oranda olmasını ve Sendika olarak bu teklifi kabul etmeyeceklerini dile getirdi.

 “DEĞERİN PARASAL KARŞILIĞI YOK”

“Ülkemizde türlü olumsuzluklar yaşanırken Devletimiz maddi-manevi bütün yaraları sarmak için var gücüyle mücadele ediyor. UMKE’siyle, AFAD’ıyla, dalgıçlarıyla, itfaiyesiyle, sağlıkçısıyla, ormancısıyla, eğitimcisiyle, elektrik, doğalgaz, su, altyapı hizmetleriyle, postacısı, zabıtası ve güvenlik görevlisiyle halkımızın imdadına koşuyor. Kamu görevlilerimiz yalnızca olağan dönemlerde değil özellikle olağanüstü dönemlerde Devletimizin görünen yüzü, şefkat eli olarak hayati bir görev yürütüyor.Bu kapsamda değerlendirdiğimizde gerçekten de kamu çalışanlarımızın ifa ettikleri hizmetlerin değerinin ve öneminin parasal bir karşılığı bulunmuyor.”

“ENFLASYON FARKI YARAYA MERHEM OLMUYOR”

Yaşanan felaketlerde bir kere daha gördük ki, kamu hizmeti kutsal bir görev ve onu layıkıyla yerine getiren fedakâr çalışanlar sayesinde bugün ülkemizin dört bir yanında hayat normal seyrinde ilerleyebiliyor. Son dönemde ekonomideki gelişmeler de hepimizin malumu…Bilhassa 2012 yılından beri gerek zorunlu harcama kalemlerindeki artışlar gerekse döviz, altın, konut gibi kalemlere gelen zamlar, maaşlara yapılan zamların kat be kat üzerinde seyrediyor, hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor.Kamu çalışanlarının maaşları yıl içinde enflasyon kadar bile artmıyor; sonradan verilen enflasyon farkı ise hiçbir yaraya merhem olmuyor. ”dedi.

6.Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinin başladığı bu dönemde Türkiye Kamu-Sen olarak kamu görevlilerinin kazanımlarını artırmak ve olumsuz gidişata son verebilmek adına ortak taleple masaya gidildiğini belirten Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet Baki , “Bugün gelinen noktada ülkemiz nüfusunun yaklaşık 4’te 1’inin 2022 ve 2023 yıllarındaki ekonomik geleceğinin belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde işveren tarafı da teklifini sundular. Kamu İşveren Heyeti, memur ve memur emeklilerine 2022 için %5+6; ayrıca 2023 yılı için ise %6+6 maaş artışı öngörüyor. Bu teklif, bizim istediğimizin yarısı bile değildir, dolayısıyla kabul edilmesi de mümkün değildir” dedi.

“HÜKUMET TEKLİFİNİ YENİLEMELİDİR”

“Halihazırda yıllık resmi enflasyon %18,95 seviyesindedir. Muhtemelen ayrıca 2021 yılı enflasyonu %20 dolayında gerçekleşecektir. Bütün uluslararası kuruluşlar 2022 yılında Türkiye’de yıllık enflasyonun en iyimser tahminle %15 olacağını düşünmektedir. Yani önümüzdeki iki yıllık süre içinde enflasyon toplamda en az %35-40 dolayında gerçekleşecektir. Yapılan teklif ise bu gerçekleri karşılamaktan uzaktır. Bugüne kadar kamu görevlilerinin yaşadığı sorunların temelinde maaş artışlarının hedeflenen enflasyona göre belirlenmesi gelmektedir. Hayallere göre zam verip gerçekleri görmezden gelmenin bedelini ayrıca kamu görevlilerimiz ödememelidir. Bu nedenle Hükümet, ivedilikle teklifini yenilemek zorundadır.”

“AÇIK ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ”

Sayın Bakan teklifinde sözleşmeli çalışanlarımızın sorunlarının çözüleceğini, 3600 ek gösterge talebimizin kabul edildiğini ve ayrıca refah payı ile ilgili bir gelişme yaşanabileceğini ifade etmiştir. Bunlar son derece olumlu olmakla birlikte, bu tekliflerin altı doldurulmalı, rakamlar netleştirilmelidirler.

“Hükümetin verdiği teklifi Türkiye Kamu-Sen olarak yeterli bulmuyoruz. Şu an itibariyle gerçekleşen enflasyon %19 iken ayrıca bir sonraki yıl için %11’lik bir ücret artışı teklif etmek hakkaniyetli değil. Bu tekliflerin üst düzeyde yeniden revize edilmesi, bizim beklentilerimizi karşılayacak, memurun emeklinin yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılara çare olacak bir ücret artışı bekliyoruz. Teklif edilen rakamın bizim tarafımızdan kabul görmesi mümkün değil.   Yakın zamanda ayrıca yeni bir teklif bekliyoruz.” dediler. Nursima Akyürek’in Haberi

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.