Balıkesir Merhaba Gazetesi

Asker Uğurlama Törenleri Düğünleri Aratmıyor

Asker Uğurlama Törenleri Düğünleri Aratmıyor
19 Ekim 2021 - 11:11

Asker Uğurlama Törenleri Düğünleri Aratmıyor

Balıkesir’in Havran ilçesinde, asker uğurlama törenleri düğün havasında geçiyor. 15 genç için düzenlenen asker uğurlama cemiyetinde düğün yapılır gibi davul zurnalar çalınıp, ayrıca köylülere pilav ikram ettiler.

Kırsal Büyükdere Mahallesinde düzenlenen asker uğurlama geleneği büyük ilgi gördü. Yağmura rağmen mahalle meydanında toplanan vatandaşlar, pilav hayrına katıldı ve askerler için dualar ettiler. İlahiler okunan uğurlamada, ayrıca kazanlarda hazırlanan pilavlar yüzlerce vatandaşa ikram ettiler. Yapılan dualar ve yenen pilavların ardından asker adayları düğün salonunda halay çekti ve ayrıca oyunlar oynadı. Asker uğurlama düğününe katılan vatandaşlar asker adayları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törene katılan vatandaşlar, askerlere hayırlı tezkereler dilerken, asker adayları da katılanlara teşekkür etti. Asker uğurlama geleneğinin bir düğün havasında devam ettiğini anlatan asker adayı İsmail Çelikkol, ”Köyümüzde yüzyıllardan beri adettir. Her sene ayrıca geleneksel asker hayrı olur. Her sene yapılır. Güzel bir cemiyettir. Bütün köyler, bütün körfez halkı katılır. Bugün köyümüzde buluştuk . Asker eğlencesi yaptık. Hayrımızı tamamladık. Allah’ın izni ile biz de askeriz. Köyümüzde adettir. Herkesin arkasına kişilerin adı ve ayrıca soyadları yazılır. Kimileri lakaplarını da yazar” dedi.

Merkez Camii imamı Arif Oruç da, ”Büyükdere halkından gençlerimize asker uğurlama merasimi yaptık. Cennet vatanımızı gençlere emanet ediyoruz İnşallah. Büyükleri bu vazifeyi ayrıca bu gençlere devrettiler. Bundan sonra bu gençlerimiz sınır boylarında nöbetlerini tutacaklar. Dinimizi, devletimizi, vatanımızı, mukaddes değerlerimizi koruyacaklar. Gençlerin güç ve ayrıca kuvvetlerinden yararlanarak vatanımıza gelebilecek olan her türlü tehlikeyi savuşturacağız. Rabbim cümlemize sağlık ve ayrıca selamet versin” dedi.

Büyükdere Muhtarı Veli Yavuz ise, “Bu gün asker hayrımızı yaptık.15 gencimize Allah hayırlı tezkereler versin. Güle güle gidip gelmek nasip etsin. Bu geleneğimizi sürdürmeye ayrıca devam ediyoruz” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.