Balıkesir Merhaba Gazetesi

BOZKIRIN TEZENESİ NEŞET ERTAŞ’I YAD ETTİ

BOZKIRIN TEZENESİ NEŞET ERTAŞ’I YAD ETTİ
23
18 Nisan 2019 - 16:10

Gençlik ve Spor Bakanlığı himayelerinde, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü ile Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde Çınaraltı Söyleşileri kapsamında gerçekleştirilen ‘Anadolu’nun Mihenk Taşları Bayram Bilge Tokel ile Neşet Ertaş’ programı Kıymetli İl Protokolün ve gençlerin katılımıyla gerçekleşti.

Her yaştan herkesin keyif aldığı gecede açılış konuşması yapan İl Müdürü,’ Yesevilik otağından neşet etmiş, Horasan’dan kalkıp göç eyleyerek Anadolu’ya gelmiş, burayı yurt bellemiş, irfan ve hikmet ırmağı Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ı yad edip, onun sanatını ve sanatıyla hikmet arayışını anlamaya çalışacağız diyerek, “Bizlere ve siz gençlere düşen ise; Necip Fazıl Kısakürek gibi ‘Ustada kalırsa bu öksüz yapı, Onu sürdürmeyen çırak utansın ‘diyerek irfan ve hikmet okulları olan türkülere ve bu okulların öğretmenleri olan Aşık Nesimi, Karacoğlan, Köroğlu, Pir Sultan Abdal, Kazak Abdal, Şah Hatayi, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Aşık Veysel, Mahsuni Şerif, Hisarlı Ahmet, Aşık Daimi, Aşık Reyhani, Murat Çobanoğlu, Çekiç Ali, Kazancı Bedih, Nida Tüfekçi, Muhlis Akarsu gibi daha adlarını sayamadığımız bir çok Aşık ve Ozanların eserlerine ve şahsiyetlerine sahip çıkmaktır” sözlerine yer verdi.

Daha sonra Merhum Neşet Ertaş’ın hayatıyla ilgili VTR ilgiyle izlendi. Program Usta sanatçı Bayram Bilge Tokel’in, Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın ruhunu ve hissi dünyasını, kişiliğinde harmanladığı Anadolu Ruhunu gençlere aktardı. Program usta sanatçı Neşet Ertaş’ın gönlünden dökülen türkülerden oluşan bir seçkinin Bayram Bilge Tokel tarafından seslendirmesi ile devam etti. Programın sonlarına yaklaşırken çekiliş yapılarak, gençlere Neşet Ertaş kitapları dağıtıldı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Osmanlıca Yarışmasında İl Birincisi olan Muhammed Vajih Said’e tablet hediye edildi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.