Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çorak Arazinin Ormana Dönüşümü

Çorak Arazinin Ormana Dönüşümü
27 Aralık 2021 - 13:45

Çorak Arazinin Ormana Dönüşümü

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde yaşayan emekli orman muhafaza memuru Bayram Dayı, 20 yıl önce çorak bir arazide diktiği fidanların ormana dönüşmesinin mutluluğunu yaşıyor.

Bayram Dayı: “Ağaçların büyüdüğünü görünce mutlu oluyorum, devlete, millete katkım olduğu için seviniyorum. Bu işin manevi değeri benim için çok yüksek”

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Birol Dündar:  “Bayram Dayı, meslekte çalışırken de binlerce fidan dikmiş, şimdi de kendi oluşturduğu ekiple ayrıca çalışmaya devam ediyor. Bayram Dayı gibi büyüklerimiz ormanlarımızın gizli kahramanlarıdır”

Balıkesir’de 40 yıl önce girdiği sınavda başarılı olan Dayı, orman muhazafa memurluğu mesleğinde 5 yılını il merkezinde tamamladıktan sonra memleketi Sındırgı’ya atandı. Karagür Mahallesi mevkisindeki 4 bin dekar çorak alana 2001’de 50 kişilik ekiple 100 binin üzerinde fıstık çamı fidanı diken Dayı, o gün hatıra fotoğrafı çektirdi. Dayı’nın arkadaşlarıyla diktiği fidanlar zamanla büyüdü, ağaç oldu ve ormana dönüştü. Kurumdan 2009’da emekliye ayrılsa da ağaçlandırma tutkusundan vazgeçmeyen Dayı, köy halkından oluşturduğu ekiple Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğünün ağaçlandırma çalışmalarına destek veriyor.

“İki çocuğum var, bu ağaçları da çocuklarım gibi seviyorum”

“İki çocuğum var, bu ağaçları da çocuklarım gibi seviyorum. Bir ağacın zarar görmesine çok üzülüyorum. Yazın genellikle yangın zamanlarında ateş yakmamaya özen göstermeliyiz. Yıllar önce 1 yaşında diktiğim fidanlar yıllar sonra kocaman ağaç oluyor ve ormana dönüşüyor. Ağaçların büyüdüğünü görünce mutlu oluyorum, devlete, millete katkım olduğu için seviniyorum. Bu işin manevi değeri benim için çok yüksek. Bir işi severek yaparsan başarılı olursun. Gölcük Mahallesi’ndeki bu alanda da bozuk ömrünü doldurmuş yaşlı ağaçlar vardı. Şimdi buraya da küçük fidanlarımızı diktik, bu fidanlarımız da ağaç olacak ve geleceğimize nefes olacak.

-Orman Bölge Müdürü Dündar’dan “teşekkür plaketi”

Bayram Dayı’ya fidan dikim alanında ziyarette bulunup kolaylıklar dileyen, plaket ve defne fidanı veren Balıkesir Orman Bölge Müdürü Birol Dündar ise emeklerinden dolayı Dayı’ya teşekkür etti. Yıl sonuna kadar ilde hedeflenen miktarda fidanların dikileceğini anlatan Dündar, “Bayram Dayı, meslekte çalışırken de binlerce fidan dikmiş, şimdi de kendi oluşturduğu ekiple çalışmaya devam ediyor. Bayram Dayı gibi büyüklerimiz ormanlarımızın gizli kahramanlarıdır. Bayram Dayı’nın diktiği sahaların tutma oranı ayrıca yüzde 95’in altına düşmüyor. Onu her zaman desteklemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.