Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kısıtlamalar Geri Geliyor

Kısıtlamalar Geri Geliyor
17 Kasım 2020 - 13:47

Kısıtlamalar Geri Geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Bilim Kurulu toplantısı sonrasında koronavirüs salgınının yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirileceğini açıklamasından sonra gözler Bilim Kurulunun önerilerine çevrilmişti. Bu gün kulisler yansıyan bilgilere göre Bilim Kurulu’nun Nikah, Restoranlar, Kıraathaneler ve Eğitim ile ilgili önerilerde bulunduğu belirtiliyor.

Eğlence Mekanları, Restoran ve Kıraathaneler İçin Öneri

Bilim Kurulu kaynakları, restoranların salgının başlarında olduğu gibi ‘al-götür’, ‘paket servis’ şeklinde hizmet vermesinin tavsiye edildiğini söyledi. Kurul üyeleri, restoranlarda masaların seyreltilmediği, mesafelere uyulmadığı ve bu yüzden çok fazla temas olduğu görüşünde.

 

Nikah Törenleri de Bilim Kurulunun Merceğinde

Kurulun tavsiye kararları arasında kıraathane ve nikah törenlerine yönelik önlemler de yer aldı. Bu kapsamda kurul, oyun oynamanın pandemi nedeniyle yasak olduğu kıraathanelerin bir süre kapatılması yönünde tavsiye kararı verirken, genelgeye rağmen düğünlerin nikâh adı altında yapılmasına karşı da daha somut adımların atılmasını da tavsiye etti.

Okulların Açılması Ertelenebilir

Kurulun tavsiye kararları arasında okulların açılmasının bir süre daha ertelenmesi de yer aldı. Sokağa çıkma yasağının bulunmadığı tavsiye kararları, bugün kabine toplantısında ele alınacak. Önerilerin değerlendirileceği kabine toplantısı 15.30 da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanacak. Tedbir kapsamında alınacak kararların toplantı sonrası açıklanması bekleniyor.

Haber: Kamil Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.