Balıkesir Merhaba Gazetesi

Milletvekili Aytekin: “Bakanlık Çevre Katliamını Kabul Etti”

Milletvekili Aytekin: “Bakanlık Çevre Katliamını Kabul Etti”
12 Ocak 2021 - 15:13

Milletvekili Aytekin: “Bakanlık Çevre Katliamını Kabul Etti”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, “Balıkesir’e bağlı Balya ve Gönen ilçe sınırları arasında Koyuneri köyünde kurulu bulunan maden ocağının, çevreye verdiği zararı bakanlık kabul etti. ”dedi.

“PARA CEZASI UYGULANDI” AÇIKLAMASI

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin Balya ve Gönen sınırları içinde bulunan Koyuneri köyünde kurulu maden ocağına yönelik Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yazılı olarak soru önergesi verdiğini dile getirdi. Soru önergesine cevap aldığını ifade eden Milletvekili Aytekin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in konuyla ilgili olarak “Yapılan incelemede atıkların Çatak deresine bırakıldığı ve dere yatağına zarar verdiği tespit edilmiştir. Konuya dair idari para cezası uygulanmıştır.” diye konuştuğunu açıkladı.

“KAÇ PARA İÇİN DOĞAMIZ KATLEDİLİYOR?”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin ise “ Kapıdağ’daki RES yüzünden yaşanan ağaç katliamında olduğu gibi, Balya’daki bu madende de işletmeler parasını vererek, yükümlülükten kurtuluyor. Yaptıklarının suç olduğunu bilen madenciler, parasını veririz işimize devam ederiz diyor. Kesilen para cezasının miktarı paylaşılmıyor. Kaç para için doğamız katlediliyor? “ diye konuştu.

“BİR AKP KLASİĞİNİ ORTAYA KOYDU”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in konu ile ilgili açıklaması şöyle:
“Balya ve Gönen ilçe sınırları arasında yer alan, Metehan Madenciliğe ait kömür işletmesinde atıkların dere yatağına yığıldığını yerinde incelemiştik. Eğer burada temizleme olmazsa, maden sahasının çökebileceğini söylemiştik. Dere yatağının yanına nasıl ruhsat verildiğini sormuştuk. Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önergemize verdiği cevapla bir AKP klasiğini ortaya koydu. “Yapılan incelemelerde atıkların dere yatağına yığıldığı tespit edilmiş olup, işletmeye idari para cezası uygulandı” diyerek, “gerekirse doğayı katlederiz, parası neyse veririz” diyen işletmelerin sırtını sıvazlamaya devam ettiği görüldü. Köylünün arazisine izinleri olmadan atıkları döken, deyim yerindeyse çöken işletmeden bütün köylüler şikayetçiyken; bakanlığın herhangi bir kamulaştırma işlemi olmadığını söyleyen bakanlık, anlaşılan o ki halkın dere kenarındaki tarım arazilerinde yaşanan sorundan, dereye karışan suyun Balıkesir’e vereceği zarardan habersiz. Onlara göre ihmal var, ceza kestik, parasını verdiler diyerek konu kapatıldı.

“SUÇUN CEZASI RUHSAT İPTALİ OLMALIYDI”

9 Eylül 2006 tarih ve 26284 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Dere Yatakları ve Taşkınlar Genelgesi incelendiğinde ruhsat iptal şartları sıralandığı görülmektedir. Bu çerçevede, çok açıktır ki Çatak deresinin yatağı atıklar sebebiyle bozulmuştur. Bakanlık idari para cezası keserek, bu işin üstünü kapatmaya çalışmaktadır. Kapıdağ’daki RES’ler için kesilen ağaçları sorduğumuzda parasını peşin verdiler cevabını veren bakanlık, burada da işletmeye para cezası keserek konuyu geçiştirmektedir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.