Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tabip Odası İl Bazlı Açıklanan Vaka Sayıları Sonrası Açıklama Yaptı

Tabip Odası İl Bazlı Açıklanan Vaka Sayıları Sonrası Açıklama Yaptı
17 Şubat 2021 - 15:24

Tabip Odası İl Bazlı Açıklanan Vaka Sayıları Sonrası Açıklama Yaptı

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Pandemi önlemlerini gevşetmeden, aşı uygulamasını daha yaygınlaştırarak mücadelemizi sürdürmeliyiz.” dedi.

İl bazlı açıklanan vaka sayıları sonrası açıklama yaptı

Ülke genelindeki tabloya da dikkat çeken Uçan, “Pandemide geldiğimiz 11 aylık süreçte test sayıları günlük 200 binlerden 110-115 binlere düştüğü halde ülkemizde vaka sayıları 7-8 bin civarında devam etmekte, günlük hayatını kaybeden vatandaşlarımız da ne yazık ki 90-100 arasında.” dedi.

Sağlık Bakanlığınca yayınlanan İllere göre Haftalık Vaka sayıları ile ilgili olarak açıklamada bulunan Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan şunları kaydetti:
“ 8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında Balıkesir ne yazık ki Ege, Marmara ve Trakya bölgesinde en fazla vaka saptanan il olmuştur. Yine bugüne kadar ülke düzeyinde 5.200.000 doz aşı uygulanmış, ilimizde de 114 bin doz aşı uygulaması yapılmıştır .Diğer illere kıyasla iyi durumda olduğumuz söylenebilir. Ülke düzeyinde hedefimiz 65 milyon kişinin aşılanması ve 2 doz aşı itibarı ile 130 milyon dozun henüz yaklaşık yüzde 4’ler düzeyindeyiz.

Aşı Tereddütüne Yönelik Konuştu

Tüm bu nedenlerden dolayı kişisel korunma önlemlerine her zamankinden daha fazla uyarken, bir taraftan da aşı tedarikinde gecikme yaşanmadan, aşı çeşitliliğinin de sağlanarak aşı uygulamalarını hızlandırmamız bunun için de gerekli altyapıyı hazırlamamız, daha uygun koşullar sağlamamız gerekmektedir. Aşı tereddüdü olan vatandaşlarımızın, Covid-19 ‘un henüz bulunan bir ilacının olmaması nedeni ile elimizde en etkili önlemin aşı olduğu gerçeğini bilmelerini ve aşı olmaktan kaçınmamalarını, önemli bir halk sağlığı sorunu olan salgının bilimsel olarak ancak yaygın ve yeterli aşı olunarak atlatılabileceğini önemle hatırlatmak isteriz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.