Balıkesir Merhaba Gazetesi

5G Beklenenden Daha Önce mi Geliyor?

5G Beklenenden Daha Önce mi Geliyor?
27 Şubat 2017 - 15:19

Beşinci nesil kablosuz iletişim teknolojilerini kapsayan 5G protokolünün tüm dünyada 2020’den önce hizmete girmesi beklenmiyordu. Sektörün otoritelerinden 5G’ye dair yapılan tüm açıklamalar, sektörün 5G için kendine koyduğu hedefin 2020 olduğunun altını çiziyordu.

 

Ancak MWC 2017 sırasında yapılan basın toplantılarında bir düzine teknoloji/iletişim şirketinin 2019’da 5G’yi devreye alabilecek durumda olduğunu ortaya çıkardı.

 

5G New Radio (5G NR) standardına yatırım yapan şirketlerin açıklamalarına göre, 5G NR standardı, 2019 içinde kullanıma hazır olacak.

 

5G NR için yatırım yapan şirketle arasında, AT&T, NTT Docomo, SK Telecom, Ericsson, Qualcomm, British Telecom, Telstra, Korea Telecom, Intel, LG Uplus, KDDI, LG Electronics, Telia Company, Swisscom, TIM, Etisalat Group, Huawei, Sprint, Vivo, ZTE ve Deutsche Telekom bulunuyor.

 

Dünyanın önemli teknoloji ve iletişim devlerinin desteğini arkasına alan 5G NR’ın kullanıcılar tarafından da erişimini mümkün kılacak olan ilk mobil işlemciler, yine MWC 2017 etkinliği sırasında, Qualcomm tarafından tanıtıldı. Dolayısıyla, pratik olarak 5G hizmetini 2019’da vermeye hazır olduğunu açıklayan bir düzine şirketin yanında, 5G hizmetini almayı mümkün kılacak telefonlar için gerekli donanımlar da bugünden hazır.

 

Bu gelişme, 2019’da ilk 5G hizmetinin devreye girebilme olasılığını yükseltiyor. Öyle görünüyor ki, MWC 2017’nin ardından yapılacak yeni değerlendirmelerde, 5G için daha önce verilen 2020 tarihi revize edilerek 2019’a çekilecek.

 

techinside.com

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.