Balıkesir Merhaba Gazetesi

“Akaryakıt Fiyatları Düşürülmeli”

“Akaryakıt Fiyatları Düşürülmeli”
21 Temmuz 2022 - 12:38

“Akaryakıt Fiyatları Düşürülmeli”

 

Vatan Partisi Balıkesir Ekonomi Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Kemal Başaran yüksek akaryakıt fiyatlarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

 

KEMAL BAŞARAN: ‘’AKARYAKIT FİYATLARINI DÜŞÜRMEK MÜMKÜN’’

Kemal Başaran akaryakıt fiyatlarını düşürmenin mümkün olduğunu ifade ederek hükümete çağrı yaptı.

Kemal Başaran açıklamasında şunları kaydetti; ‘‘Türkiye’de akaryakıt üreten iki rafineri vardır: TÜPRAŞ ve Star. Bu rafineriler üretim maliyetleri için Cenova Petrol Borsasının ilan ettiği ham petrol fiyatlarını esas alarak hareket ederler, ancak petrol ithalatını istedikleri ülkeden yaparlar. Bu durum TBMM’den çıkan yasayla belirlenmiştir. Anadolu Ajansı’nın 4 Mayıs 2022 tarihli haberine göre Rusya, dost ülkelere Cenova Borsasından %33 indirimli petrol satmaktadır. Türkiye de Rusya’ya dost ülkeler arasındadır ve petrolü ucuza alabilme imkanına sahiptir. Ayrıca ülkemiz, Çin ve Hindistan’a ucuz petrol satan İran’dan, ABD ambargosu gerekçe gösterilerek petrol almamaktadır’ ’Dedi .

‘’ENERJİ SORUNU KESİN OLARAK ÇÖZÜLECEK’’

Kemal Başaran açıklamasının devamında şunları söyledi; ‘’ Rafinelerimiz ucuz alabildikleri ham petrol oranında maliyetlerini düşürüyorlar, ancak bu düşüşü pompa fiyatlarına yansıtmıyorlar. Haksız kar peşinde koşan şirketlere dur demeliyiz. Hükümetimizden isteğimiz;  çiftçilerimize ve tarım ürünleri taşıyan nakliyecilerimize maliyet düşüşü oranında mazot pompa fiyatlarını indirmesidir. Bu amaçla Meclis’ten kanun çıkarmak kâfidir. Ucuz akaryakıt, üreticiyi rahatlatır. Bütün milletimizin refah seviyesini artırır. Devlet bu tür zorunlu ürünlerde piyasada üretici sıfatı ile de yer almalı. Sadece düzenleyici ve denetleyici kurumlar özellikle küresel krizlerin yaşandığı böyle dönemlerde yeterli olmuyor. Türkiye, Atlantik zincirlerini kıracaktır. Vatan Partisi’nin merkezinde olduğu Üreticilerin Milli Hükümeti kurulacaktır. Ülkemiz kamucu-halkçı politikalarla birlikte komşularımızla işbirliği yaparak enerji sorununu kesin olarak çözecektir’’ .

Haber: Fatma Kara

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.