Balıkesir Merhaba Gazetesi

Akın: ‘Elektrikte Şirketlere İndirim Doğalgazda Vatandaşa Zam’

Akın: ‘Elektrikte Şirketlere İndirim Doğalgazda Vatandaşa Zam’
01 Nisan 2021 - 14:28

Akın: ‘Elektrikte Şirketlere İndirim Doğalgazda Vatandaşa Zam’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; yalnızca üç ay içerisinde doğalgaza dördüncü kez zam yapıldığını belirterek, “Her ay yüzde 1 oranında yapılan ve ayrıca olağan hale gelen zamlarla algı yönetilmek istense de vatandaşlarımız bu zam yağmurunda nefes alamaz hale geldi. Vatandaşımız havaların henüz ısınmadığı bugünlerde kombisini açmaya korkuyor. En temel ihtiyaç olan ısınmadan el yakan faturalar nedeniyle vazgeçiyor” değerlendirmeler.

Doğalgazın fiyat tarifelerinde; konut, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone gruplarında yüzde 1 oranında zam. Enerji ve Altyapı Projelerinden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın; 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla geçerli olan yüzde 1 oranındaki doğalgaz zammıyla ilgili ayrıca yazılı açıklama yaptı. CHP’li Ahmet Akın; ayrıca şunları dile getirdi:

MÜJDE DÖRDÜNCÜ KEZ ZAM OLDU

Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezerviyle vatandaşa verilen müjde sözde kaldı. Vatandaşımız faturalarda indirim beklerken, müjde art arda yapılan zamlara dönüştü. Ayrıca her ay yapılan zamlar müjde sözü verilen vatandaşımızla alay etmektir.

OTOMATİKLEŞEN ZAMLAR BIKTIRDI

Doğalgaza 1 Ocak’ta, 1 Şubat’ta, 1 Mart’ta ve son olarak 1 Nisan’da yüzde 1 oranında zamlar yapıldı. Her ay yüzde 1 oranında yapılan ve olağan hale gelen zamlarla algı yönetilmek istense de vatandaşlarımız bu zam yağmurunda nefes alamıyor. Vatandaşımız havaların henüz ısınmadığı bugünlerde kombisini açmaya korkuyor. Ayrıca en temel ihtiyaç olan ısınmadan el yakan faturalar nedeniyle vazgeçiyor.

ÜÇ AYDIR FATURALAR SÜREKLİ ARTIYOR

Yalnızca üç ayda yüzde 1 oranında peş peşe yapılan dört zamla  BOTAŞ’ın çıplak 100  metreküp doğalgaz fiyatı konutlarda 125,1 TL’den 130,3 TL’ye; ticarethanelerde 100 metreküp doğalgazın fiyatı 140 TL’den 145,7’ye yükseldi. Sistem kullanım bedeli, KDV  ve ÖTV gibi faturada yer alan kalemlerle birlikte otomatikleşen zamların faturalara yansıması  daha fazla oluyor. Vatandaşımız her ay düzenli olarak artan faturalardan ayrıca şikayet ediyor.

VATANDAŞI DEĞİL, ŞİRKETLERİ KOLLUYORLAR

1 Nisan 2021 itibarıyla şirketlere satılan elektrikte yüzde 17,5 indirim, şirketlerin kasasına giden dağıtım bedelinde ise binde 40 oranında zam. Aynı tarihte doğalgazın dördüncü kez zamlanması ise iktidarın vatandaşlarımızı değil, şirketleri kolladığını gösteriyor. Artık biraz da vatandaşımızı düşünün. Yanlış ekonomi politikalarıyla zaten geliri düşen, ayrıca bir haftada yüzde 10 fakirleşen vatandaşımızı yeni zamlarla karşı karşıya bırakmak insafsızlıktır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.