Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bakan Kurum Yeni Projelere Yönelik Açıklamalarda Bulundu

Bakan Kurum Yeni Projelere Yönelik Açıklamalarda Bulundu
10 Aralık 2020 - 12:31

Bakan Kurum Yeni Projelere Yönelik Açıklamalarda Bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Balıkesir’de yapılan projeleri inceledikten sonra değerlendirme toplantısı gerçekleştirerek hem yapımı süren projeleri ele aldı hem de yeni projelere yönelik açıklamalarda bulundu.

VALİ ŞILDAK MAKAMINDA ZİYARET EDİLDİ

Programı kapsamında Balıkesir’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum
Balıkesir Valiliği’ni ziyaret etti. Vali Hasan Şıldak tarafından karşılanan Bakan Kurum, Valilik Şeref Defterini imzaladı. Vali Şıldak Valilik ziyaretinde Şeref Defterini imzalayan Bakan Kurum’a ziyaret anısına hediye takdim etti. Ziyaret, inceleme ve toplantılarının ardından Bakan Kurum aynı gün Balıkesir’den ayrıldı.

DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Balıkesir’de yaptığı incelemelerin ardından değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Ziyaret ve incelemelerini değerlendirdiği toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şehircilik manifestosu çerçevesinde İlleri ziyaret ettiğini belirtirken; “İki bölgenin, iki denizin, bin pınarlı efsaneler dağı Kaz Dağımızın yine tarihi, kültürel değerleriyle çok zengin Balıkesir’imizdeyiz. Milli mücadele şehrimiz, bu noktada hem tarihi, kültürel hem de doğa değerlerini bünyesinde barındıran çok kıymetli bir şehrimizdeyiz, Balıkesir’deyiz.” dedi.

YENİ YATIRIMLARA DEVAM

İlleri ziyaretlerinde Valilerle, Milletvekilleriyle ve Belediye Başkanlarıyla ve vatandaşlarla bir araya gelerek şehirlerin problemlerini görüştüğünü, yapılan toplantılarla şehirlerin geleceğine dair kararlar alındığını vurgulayan Bakan Kurum; “Bugün de bu çerçevede Balıkesir’imize geldik ve Balıkesir’imizde şehrin kentsel dönüşümünden millet bahçesine, yeşil alanlarına, alt yapı, üst yapı ve diğer tüm ihtiyaçlarına ilişkin istişarelerimizi hep birlikte yaptık. Bugüne kadar AK Parti iktidarları döneminde şehrimize tam 30 milyar liralık eğitimden sağlığa, ulaşıma, enerjiye, çevre ve şehirciliğe kadar yatırım yapıldı ve yeni yatırımları da yapmaya devam ediyoruz.

DEPREM DÖNÜŞÜMÜ VURGULANDI

Tabi kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü bizim her zaman önceliğimiz oldu ki; Balıkesir ilimiz de Kuzey Anadolu Fay Hatları üzerinde, depremin yaşandığı bir bölgemiz. Bu konuda da önceliğinin deprem dönüşümü olması gerektiğini bugün gerçekleştirdiğimiz toplantımızda tekrar vurguladık. Hazırlanan kentsel dönüşüm master planı çerçevesinde de şehrimizde dönüşmesi gereken alanları, vatandaşlarımızın rızasıyla, hızlı, yerinde ve gönüllülük prensipleriyle dönüştürecek adımları atacağımızı da bir kez daha ifade etmek isterim.” diye konuştu.

2023’E KADAR 15 BİN KONUT TESLİM

Balıkesir’in sağlıklı binalara biran önce kavuşturulması gerektiği ve dönüşmesi gereken konutlarla ilgili Türkiye’de bir hedef koyulduğunu dile getiren Bakan Kurum; “Balıkesir’de de çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda 2 bin 609 binada, 5 bin 683 bağımsız birimde riskli yapı tespiti yaptık ve bu bağımsız bölümlerden de 5 bin 100’ünün yıkımını da gerçekleştirdik. Toplu Konut İdaresi Bakanlığımız kanalıyla bugüne kadar 7 bin 400 konutun yapımını tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim ettik. Vatandaşlarımız sağlam ve güvenli bir şekilde oturuyorlar. Yine 50 bin sosyal konut projesi kapsamında devam eden projelerimizi de bitirdiğimizde Balıkesir’imizde 2023 yılına kadar 15 bin konutun inşallah yapımını tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim etmiş olacağız.

MİLLER BAHÇESİ ÇALIŞAMALARINA DEVAM

Diğer önemli projemiz 81 ilde 81 milyon metrekare millet bahçesi projesi hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Balıkesir’de 1,5 milyon metrekare büyüklüğünde 7 tane millet bahçesi yapıyoruz. Bugün bu millet bahçelerinden bir tanesi de, Karesi ilçesi Çamlık bölgesinde Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz ve İller Bankası’nın ortak çalışmasıyla yürütülen millet bahçemiz tamamlanmış durumdadır. Şehrin merkezinde yer alan 426 bin metrekarelik Çamlık rekreasyon alanı, herkesin ulaşabileceği genciyle, çocuğuyla, kadınıyla, yaşlısıyla vakit geçirebileceği bir alan olarak tamamlandı. Yine İvrindi’de, Savaştepe’de, Kepsut’ ta, Dursunbey’de, Sındırgı’daki çalışmalarımızda devam ediyor, bitme aşamasına geldi. Yine İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle bugüne kadar 2,5 milyar lira değerinde 203 altyapı projesi tamamlandı. Bu kapsamda yine hem merkezde hem de ilçelerimizde ihtiyaç duyulan projelerin istişaresini yaptık ve 195 milyon liralık yatırımı da inşallah 2021 yılında tamamlayacağız. Yine atık su arıtma tesislerine ilişkin hem Balıkesir merkezde hem de ilçelerde ihtiyaçlara yönelik çalışmaları yürütüyoruz.” İfadelerini kullandı.

BALIKESİR’E 50 KM’LİK BİSİKLET YOLU

Kuş cennetinde yaklaşık 1,5 milyon metrekare alan ile ilgili işlemlerin yapılarak hazineye aktarılması ve korunacak alan ilan edilerek Hazine mülkiyetinde yüz yıllarca korunacağını dile getiren Bakan Kurum ayrıca bisiklet yolu projesini de önemsendiğini belirterek; “Balıkesir bu anlamda bisiklet kullanımına uygun bir şehir. Hem bisiklet hem de motosiklet yollarının şehrimizde artırılması adına önemli bir proje ile ilgili bugün bir karar alarak 50 kilometre bisiklet yolu yapacağız. Gerek Altıeylül sınırları içerisinde gerek Karesi sınırları içerisinde Edremit, Gömeç, Dursunbey, Erdek, Balya, İvrindi, Savaştepe, Gönen, Ayvalık ve Burhaniye’de de bisiklet yolları projemiz olacak ve toplamda 50 kilometrelik bisiklet yolunu da yapacağız.

KÖRFEZ PROJELERİ YOLDA

Sahillerle ilgili de önemli bir proje yapılacağını belirten Bakan Kurum; “Sahillerimizde vatandaşlarımızın daha geniş alanlarda kullanabileceği, gerek Ayvalık’ta gerekse Edremit’te sahil kullanımını engelleyen binaların kamulaştırılmasını kapsayan düzenlemeler ve sosyal ihtiyaçlar için Büyükşehir Belediyemizle birlikte çok örnek olacak bir proje gerçekleştireceğiz. Ayvalık bu noktada tarihi ve kültürel değerlerin çok yüksek olduğu bir ilçe. İlçede tarihi binalara ve bu siluete zarar verilmemesinin sağlanması, meydanlardaki düzenlemeler, yine bu alanlardaki yürüyüş yolları ve bisiklet yolları projemizi gerçekleştireceğiz” dedi.

“BALIKESİR’İ DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”

Güçlü Türkiye anlayışıyla gerçekleştirilecek projelerle Balıkesir’in daha ileriye götürmeyi amaçlandığını belirten Bakan Kurum; “Amacımız, hedefimiz güçlü şehirler, güçlü Türkiye anlayışıyla Balıkesir’imizi bulunduğu konumdan çok daha ileriye götürecek adımları atmaktır. Bu çerçevede valimizle, milletvekillerimizle, belediye başkanımızla, teşkilatımızla vatandaşlarımızla bir ve beraber olmak suretiyle bu projeleri gerçekleştireceğimizi ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.