Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Barosu’ndan İnsan Hakları Günü Mesajı

Balıkesir Barosu’ndan İnsan Hakları Günü Mesajı
10 Aralık 2020 - 12:35

Balıkesir Barosu’ndan İnsan Hakları Günü Mesajı

 

Balıkesir Baro Başkanı Avukat Erol Kayabay “Hak ve özgürlüklerin gözetildiği, ayrımcılıkların ortadan kalktığı, barış ve huzur dolu, insan haklarının daha fazla önem kazandığı bir dünyada yasamak ümidiyle 10 Aralık İnsan Hakları gününü kutluyoruz.”dedi.

MESAJ PAYLAŞTI

Balıkesir Baro Başkanı Avukat Erol Kayabay 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne ilişkin açıklamada bulundu. Başkan Kayabay açıklamasında İnsan Hakları Günü’nü kutladıklarını dile getirerek şöyle kaydetti:

“İNSAN HAKLARI DEOMKRASİNİN AYRILMAZ PARÇASI”

“Günümüzde insan haklarını görmezden gelen, insan hakları duyarlılığı ile hareket etmeyen rejim ve hukuk sistemlerinin meşrulukları sorgulanmaktadır. Zira insan hakları, demokrasinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bugün yeryüzündeki pek çok coğrafyada yaşanan gelişmeler, insan haklarının sadece belirli bir kesime endeksli olmadığını, aksine evrensel nitelikte olduğunu acı bir şekilde göstermektedir. İyi bilinmelidir ki, dünyanın en demokratik ve insan odaklı olduğu varsayılan gelişmiş ülkeleri; Ortadoğu’da, Uzak Asya’da, Güney Amerika’da ve Afrika’nın her köşesinde yürüttükleri politikalar nedeniyle insanlık nazarında mahkûm olma noktasına gelmişlerdir.

“HAKLARIN TEMELİNDE İNSAN ONURU VARDIR”

İnsan haklarının temelinde “insan onuru” vardır. Öyleyse İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin yıl dönümünde, insan onurunu öne çıkarıp; İnsanın en temel haklarının düşmanları olan savaş ve terörün neden tırmandığını, Milyonlarca insanın yurtlarını neden terk etmek zorunda kaldığını, İnsanlık onurunu kıran işkence ve cezaların neden sürdüğünü, İnsanlığın korkudan ve yoksulluktan neden kurtulamadığını, Çocukların neden güven içinde yaşayamadığını, Kadın erkek eşitliğinin neden sağlanamadığını, Eğitim ve sağlık haklarından bireylerin eşit olarak neden yararlanamadığını, Din ve vicdan özgürlüğünün neden yaşama geçmediğini, İfade özgürlüğünün neden yeterli ölçüde kullanılamadığını, İnsanların adil yargılanma hakkından neden yoksun kaldığını, Usanmadan gündeme getirmek, insan haklarını ihlal edenleri sorgulamak, evrensel hukukun yaygınlaşması için mücadele etmek ve bu hakların sadece metinlerde kalmasını değil, uygulamaya geçmesini hedeflemek hem hakkımız, hem de görevimizdir. Hak ve özgürlüklerin gözetildiği, ayrımcılıkların ortadan kalktığı, barış ve huzur dolu, insan haklarının daha fazla önem kazandığı bir dünyada yasamak ümidiyle 10 Aralık İnsan Hakları gününü kutluyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.