Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALIKESİR TABİP ODASI 14 KASIM’DA DİYABETİ ELE ALDI

BALIKESİR TABİP ODASI 14 KASIM’DA DİYABETİ ELE ALDI
14 Kasım 2020 - 18:08

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan Dünya Diyabet Günü’nde bir mesaj paylaştı.

 

 

KORUNMAYA DAİR BİLGİLER VERDİ

 

 

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan Dünya Diyabet Günü’nde bir mesaj paylaştı. Başkan Uçan mesajında diyabet hastalığına yönelik açıklamalarda bulunurken diyabetten korunmaya yönelik yapılabileceklere yönelik bilgiler paylaştı. Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan mesajında şunları kaydetti:

 

 

KRONİK BİR RAHATSIZLIKTIR

 

 

“Diyabet, vücutta insülinin üretilmediği, az üretildiği veya üretilen insülinin etkili bir şekilde kullanılamadığı durumlarda ortaya çıkan, kan şekeri yüksekliğiyle seyreden kronik bir hastalıktır. Diyabet global açıdan çok büyük bir sorun haline gelmiştir. Yaşlanan nüfus, kentleşme ve değişen yaşam tarzları diğer kronik hastalıklarla birlikte diyabet epidemisini de hızla artırmaktadır.

 

 

TİP 2 DİYABET ÖNLENEBİLİR

 

 

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) tarafından diyabet prevalansı hakkında yayımlanan güncel veriler, Türkiye’de 20-79 yaş aralığında yaklaşık 7 milyon diyabet hastası olduğunu ve bu rakamın toplam yetişkin nüfusun yaklaşık %15’ine denk geldiğini göstermektedir. Diyabet bir halk sağlığı sorunudur. Tip 2 Diyabet % 80 Oranında önlenebilir bir hastalıktır.

 

 

OLUMSUZ SONUÇLARININ AZALTILMASI MÜMKÜN

 

 

Ülkelerin kapasite ve olanakları dâhilinde; diyabetli bireylerin sağlığının ve buna bağlı yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, diyabetin toplumsal ve bireysel açıdan olumsuz sonuçlarının azaltılması, bu hastalığın sürdürülebilir insan kalkınmasına ve ekonomik kalkınmaya olumsuz etkisinin en aza indirilmesi mümkündür.

 

 

ÖNLEYİCİ FAALİYETLER KONTROL İÇİN ÖNEMLİ

 

 

Diyabetin başarılı bir şekilde kontrol edilmesi sadece ilaçlara ve tıbbi tedavilere bağlı değildir; önleyici faaliyetler de başarılı kontrolde önemli yer tutmaktadır. Önleyici faaliyetlerin başında, sağlık tercihlerini yapabilen, sağlık okuryazarlığı yüksek bireyler yetiştirmek ve bu kişilerin sağlıklı yaşam davranışlarını uygulayabileceği ortamı hazırlamak gelmektedir. Mavi çember, tüm dünyada diyabetin sembolü olarak kabul edilmektedir. ”

 

 

RİSK FAKTÖRLERİNİ VE BELİTİLERİ

 

 

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan Dünya Diyabet Günü’nde paylaştığı mesajında diyabet için ana risk faktörlerini; obezite, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, yüksek tansiyon ve aile öyküsü olarak belirtti. Dr. Uçan, hastalığın belirtileri olarak da vatandaşlarda ; ağız kuruluğu ve aşırı su içme ihtiyacı duymak, sık idrara çıkmak, kilo almak veya zayıflamak, bulanık görmek olduğunu açıkladı.

 

 

DR. UÇAN’DAN KORUNMA TAVSİYELERİ

 

 

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan diyabetten korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenin, hareket edin, fazla kilolarınızdan kurtulun, stresten uzak durun, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları bırakın, yeterli ve düzenli uyuyun, sağlık kontrollerinizi düzenli yaptırın tavsiyelerinde bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.