Balıkesir Merhaba Gazetesi

“İKİ AYRI DEVLET, AMA TEK MİLLETİZ”

“İKİ AYRI DEVLET, AMA TEK MİLLETİZ”
11
03 Eylül 2018 - 8:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii’nin açılış törenine katıldı.

Resmî ziyareti dolayısıyla gittiği Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile birlikte, Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii’nin açılış törenine katıldı.Bişkek’te Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan caminin açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kırgızistan ziyaretinde eşlik eden bakanlar da hazır bulundu. İmam Serahsi Camii’nin, mimarisi ve külliye bütünlüğü içindeki konumuyla hem dost ve kardeş ülke Kırgızistan’a, hem Orta Asya coğrafyasına çok önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, camiinin; 7 bin metrekarelik bir alanda 37 metre kubbe yüksekliği, 4 minaresi, iç ve dış avlusuyla toplam 20 bin kişiyi bulan ibadet alanıyla tam anlamıyla bir külliye olduğunu söyledi.

Camiinin, Anadolu ve Orta Asya arasında geçmişte var olan din, dil, tarih, kültür ve muhabbetin yeniden yeşermesine vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu eserin kardeşler arasında birliğin, dirliğin, huzurun ve barışın âdeta sembolü hâline dönüşmesini temenni ediyorum. Zira biz iki ayrı devlet, ama tek milletiz. Hepsinden öte, tek ümmetiz” diye konuştu.

“BUGÜN NEREDE BİR KUBBE, BİR MİNARE VARSA BİLİYORUZ Kİ ORASI MÜSLÜMAN YURDUDUR”

Büyük emekler sarf edilerek altı yılda ortaya çıkarılan eserin, Türk halkından Kırgız halkına bir hediye olarak asırlarca Orta Asya’nın kalbinde baki kalacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Camiler, İslam medeniyetinin alametifarikasıdır. Bizim şehirlerimizin merkezinde daima camileri bulunur, mescitler bulunur. Bursa’dan Konya’dan, Buhara’dan Kahire’ye, Saraybosna’dan Timbuktu’ya kadar coğrafyamızın dört bir köşesinde kurduğumuz şehirler hep camiler etrafında şekillenmiştir.

Bu açıdan şehirlerimizin mimari açıdan medeniyetimizin izlerini taşıyan gelenekle moderni mezceden geniş, refah, estetik ve kullanım olarak işlevsel ibadethanelerle teçhiz edilmesini çok önemli görüyorum. Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camiinin de tüm ana ve yardımcı binalarıyla işte bu mimari anlayışın en seçkin, en ihtişamlı örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum.”(Cumhurbaşkanlığı)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.