Balıkesir Merhaba Gazetesi

İKTİDAR, YÖRSAN MAĞDURLARINI YÜZ ÜSTÜ BIRAKTI

İKTİDAR, YÖRSAN MAĞDURLARINI YÜZ ÜSTÜ BIRAKTI
10 Temmuz 2020 - 14:24

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, YÖRSAN mağduru üreticilere verilen sözleri unutan iktidarın üreticileri yüz üstü bıraktığını söyledi.

Akın, “Hangi kitapta yazar verilen sözlerin tutulmadığı? Söz verenler şimdi nerede? ‘Üreticiyi mağdur etmemek için çalışıyoruz’ diyenler nerede? Yüreklice çıkıp, ‘biz bu işi beceremedik’ diyebilecekler mi?” dedi.

Balıkesirli süt üreticilerinin alacaklı olduğu YÖRSAN’da mahkeme iflas kararı verdi. 2018 yılının Ekim ayında konkordato talep eden Aralık 2018’de konkordatosu kabul edilen YÖRSAN’ın Balıkesir il genelindeki süt üreticilerine 16,5 milyon lira borcu bulunuyor. 2019 Aralık ayında iflas talep eden YÖRSAN dün görülen üçüncü duruşmasında mahkeme iflas kararını kabul etti. Bu karar ile YÖRSAN’dan alacaklı süt üreticileri, tedarikçi esnaf ve YÖRSAN çalışanı 300 işçi mağdur edildi.

CHP’li Ahmet Akın, üreticilerin ve çalışanların mağdur edilmemesi için sorunun ve çözüm önerilerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar iletildiğini, İktidarın ‘Üreticiyi mağdur etmemek için çalışıyoruz’ açıklamaları yaparak sözler verdiğini hatırlattı. Akın, “Bıçak kemiğe dayandığında İktidarı uyardık. Verdikleri sözleri sık sık hatırlattık. İktidar ise sus pus oldu. Şimdi ise üreticiyi, işçiyi, esnafı yüz üstü bıraktı” diye konuştu.

Ahmet Akın, iktidara seslenerek, şunları söyledi:“Söz verdiniz. Bu sözü tutmadınız. Üreticimizi yüz üstü bıraktınız. Balıkesirli süt üreticisi alacaklarını alamadığı gibi 6 ay boyunca çalıştırılan şirket üreticiye daha da borçlandırıldı. Susurluk’taki yaklaşık 300 işçi başta olmak üzere firma işçilerinin hepsini yüz üstü bıraktınız. Bu kriz alacak verecek davası olmaktan çok insani bir durumdu. Ama görmezden geldiniz. Üstüne üstlük söz verip tutmadınız! Bunun vebali büyüktür. Hani kimse mağdur olmayacaktı? Nasıl çıkacaksınız bu üreticinin karşısına? İnsanların ekmeği ile rızkı adına sözler verip tutmamak vicdanlarınızı sızlatmıyor mu?”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.