Balıkesir Merhaba Gazetesi

ODALARDAN 10 EKİM’DE ORTAK MESAJ

ODALARDAN 10 EKİM’DE ORTAK MESAJ
12 Ekim 2020 - 9:00

ODALARDAN 10 EKİM’DE ORTAK MESAJ

 

Balıkesir’deki  bazı Oda Temsilcilikleri 10 Ekim Ankara Garı’nda yaşanan olaylara ilişkin açıklamada bulundu.

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu, Balıkesir Tabip Odası, Balıkesir Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, DİSK Balıkesir Temsilciliği, KESK Balıkesir Şubeler Platformu tarafından 10 Ekim 2015 yılında Ankara Garı’nda yaşanan patlama olayına ilişkin ortak bir açıklamada bulunuldu.

 

 “Ödenen Bedellerden Sadece Biri ”

10 Ekim’de Ankara Garı’nda yaşanan patlamanın 5. yılı sebebiyle konuya ilişkin yapılan basın açıklamasında, “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” diyenlere düşmanca saldırdılar. Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingimize savaştan, gerilimden, kaostan, kutuplaşmadan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler. 103 insanımızı yitirdiğimiz, yüzlerce insanımızın fiziksel, yüzbinlerce insanımızın ruhsal olarak yaralandığı 10 Ekim katliamı, emek, barış ve demokrasi uğruna ödenen ağır bedellerden sadece biridir. ” ifadelerine yer verdi.

 

 “Önce Nedeni Cevaplandırılmalı ”

Odalar tarafından yapılan açıklamada, “10 Ekim katliamı, 6 Haziran Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç katliamlarıyla başlayan ve ardı ardına gelen IŞİD saldırılarının bir parçasıdır. Başta 10 Ekim katliamı olmak üzere 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasında bunca katliamın neden yaşandığının cevabı verilmeden 10 Ekim katliamının arka planı aydınlatılamayacaktır. ” denildi.

 

 “Asıl Failler Yargılanmadı ”

Asıl faillerin yakalanmadığının ifade edildiği açıklamada,  “Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıranların, “Kokteyl örgüt” diyerek davayı sulandıranların, yol kontrollerini kaldırarak katillere adeta koridor açanların, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenlerin, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenlerin, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanların, güvenlik tedbiri almayanların katliamdaki rolü ortaya çıkarılmadıkça, asıl failler yargılanmadıkça 10 Ekim dosyası kapanmayacaktır.” İfadeleri yer aldı. Balıkesir Oda  temsilcilikleri ortak açıklamasında şunları da kaydetti:

 

 “Engeller Duvarını Yıkacağız ”

“1 Mayıs katliamından Maraş katliamına, Bahçelievler katliamından Sivas katliamına, bu ülkenin katliamları ile hesaplaşmak için mücadele verenlerin karşısına çıkarılan duvarları ve engelleri biliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne duvarlar örerlerse örsünler, o duvarı yıkacak tuğlaları çekip çıkaracağımızdan kimse kuşku duymamalıdır.

 

 “Hesabını Soracağız ”

10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız.

 

 “103 Karanfilimizi Armağan Edeceğiz ”

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu, Balıkesir Tabip Odası-Balıkesir Muhasebeci Mali Müşavirler Odası-DİSK Balıkesir Temsilciliği-KESK Balıkesir Şubeler Platformu  olarak; 10 Ekim Ankara katliamının beşinci yıldönümünde sözümüzü bir kez daha yineliyoruz: Bu toprakları katliamlarla, faili meçhul cinayetlerle anılmaktan çıkararak barış ve demokrasiyle taçlandıracak, emeğin ve bir arada yaşama iradesinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlarımıza, yoldaşlarımıza, 103 karanfilimizi armağan edeceğiz.”

Haber: Kamil Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.