Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/presenters/meta-author-presenter.php on line 40

Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 53

Balıkesir Merhaba Gazetesi

 PARA

 PARA
28 Ekim 2014 - 0:11

Genel

Dün “yer kürenin efendileri” başlıklı bir yazı yazmıştım. Kısaca dünyadaki efendiler PARA için ülkeleri yakıp yıkıyorlar, can alıyorlar demiştik. Şimdi ülkemiz içindeki PARAYA TAPAN zihniyetteki EFENDİLERİN nerelerde yoğunlaştığına bakalım.

Paranın yaptırdığı işlere bakalım.

Paranın esiri olan yaşayışlara bir göz atalım.

Para ve meta, karşısındaki insanın onuru ile oynayıp onu aşağılayıp kendini yükseltiyorsa, çok adi ve aşağılık bir güçtür. Cüzdanı para ile dolu olan insanın başını döndürüp, “şaşalı bir hayatım var” duygularını benliğinde hissediyorsa, çok ahlaksız ve şerefsiz bir güçtür.

Paralı kişi, parasızları ayıplayıp, onu küçük görüyorsa, hem adi, hem ahlaksız ve hem de şerefsiz bir güçtür.

Hedefi para olan insanların bol olduğu ülkelerde, şerefsizliğin, insanları onurlandıran bir yanı mevcuttur. Çünkü PARA, şerefi ve haysiyeti ayakaltına almıştır. Haysiyetsizliği ve şerefsizliği para ile örtmeye çalışmıştır.

Çok parayı bulma hırsında olan EFENDİLER, insanlığın kaybedilme şartlarından birini bulduklarını fark etselerdi, muhakkak paradan VAZGEÇERLERDİ.

Para, asla asalet ve insaniyet değildir.

Mevlana’nın, Yunus Emre’nin, Şeyh Edebali’nin, İbn-i Sina’nın, Ahmet Yesevi’nin parası mı vardı? Onların çağında yaşayan çok paralı kişilerin adını bilen yok amma, parasız olan onlar, hala gönüllerde yaşıyor. İnsanlara yol gösterip, rehber oluyor.

Parayı değişik yollarla çalarak temin eden kişinin TİLKİDEN pek farkı yoktur.

Kitleleri silahla katledip, paraya ulaşan insanlarında SIRTLANLAR ORDUSUNDAN farklı bir tarafı yoktur.

Siyasi gücünü, makam gücünü, kaba gücünü kullanarak PARAYA ulaşanlarda, AYILAR ORDUSUNDAN farklı değildirler.

Parayı, fakirin, yetimin, kimsesizin kanını emerek temin eden kişi de, aşağılık bir YARASADIR. Hatta YAMYAMDIR.

Ayrıca ALLAHI dilinden düşürmeyipte, yalan ve dolanla para temin etme cihetine gidenlerin parası, okunup-üflenerek temizlenmiş para sayılmaz. Okuyup üflemekle HARAM arınmaz. Her ticareti kitabına uyduranların belki parası çoktur amma, şerefi ve şahsiyeti hiç yoktur. Zira maddeye zulümle ulaşanlar ZALİM, ilimle ulaşanlar ÂLİM olur.

Çok PARASI olmayanlar üzülmesin.

Çünkü PARODARLARIN, PARADAN başka kaybedecek bir değerleri yoktur. Ama insanca yaşayıp, yine insani duygularla bezenen kişilerin kaybedeceği çok şey var daha.

İnsanın bir kıvılcımla ocağı söner.

Para, mal, meta, bir depremle gider.

Belki yerine helali gelir.

Bazı değerleri YARADAN verir dener.

Bazen de alır dener.

Giden şerefi, haysiyeti geri getirmek çok zor olur ve çok zaman alır, sevgili dostlarım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.