Balıkesir Merhaba Gazetesi

“ÜNİVERSİTEMİZİN ADINI ALDIĞI GÜN”

“ÜNİVERSİTEMİZİN ADINI ALDIĞI GÜN”
473
17 Eylül 2019 - 11:43

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir Bandırma’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 97. Yıldönümü Dolayısıyla bir Mesaj yayımladı.

Özdemir, “Bugün 17 Eylül. Bugün ülkemiz için kentimiz için ve üniversitemiz için çok özel bir gün. Bugün Anadolu’daki son düşman unsurlarının denize döküldüğü gün. Bugün Bandırma vapurunun Samsun’a taşıdığı umudun Bandırmada zaferle taçlandığı gün. Bugün Bandırmamızın düşman işgalinden kurtulduğu gün. Bugün üniversitemizin adını aldığı gün.”dedi.

Mesajın devamında Özdemir şunları kaydetti: “I. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Mondros mütarekesi sonrasında Bandırmamız da birçok şehrimiz gibi İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmekten kurtulamamıştır. 2 Temmuz 1920 günü Bandırma Yunan askerleri tarafından işgal edilmiştir. Ancak, Büyük Taarruz sonrasında ordumuz düşman askerlerini bozguna uğratmaya başlamış, işgalin üzerinden iki yıl geçtikten sonra 17 Eylül 1922 tarihinde Bandırma, ardından da 18 Eylül’de Edincik ve Erdek düşman işgalinden kurtulmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın son kurşunu burada, Bandırma’da atılmıştır. Bandırma’nın kurtuluşu, aslında tüm Türkiye’nin de kurtuluşu olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs’ta Bandırma Vapuru’yla Samsun’a çıkışıyla ve Hasan Tahsin’in attığı ilk kurşunla başlayan kurtuluş mücadelesi, Bandırma’da Ayyıldız Tepe’de gerçekleşen çatışmalarda atılan ve düşmanın kaçışıyla neticelenen son kurşun ile sona ermiştir. Bu çatışmada şehit olan 80 Mehmetçiğimiz ve komutanları Yarbay Hüseyin Vecihibey, Binbaşı Süleyman Bey, bugün; adına “Son Kurşun Anıtı” dediğimiz ve şükranlarımızın sembolü olan Ayyıldız Tepe’deki şehitlikte yatmaktadırlar. Bugünlerimizi, şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Bu vesileyle bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımızı arz ediyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.