Balıkesir Merhaba Gazetesi

ALZHEİMER HASTALARINA ÖZEL

ALZHEİMER HASTALARINA ÖZEL
35
13 Mart 2019 - 15:01

Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan Alzheimer Gündüz Yaşam Evi açılış için gün sayıyor. Ahmet Akın Kültür Merkezi yanında yapımı tamamlanan Burhaniye Belediyesi Alzheimer Gündüz Yaşam Evi 19 Mart Salı günü hizmete giriyor.

Alzheimer Gündüz Yaşam Evi’nde yapılacak aktiviteler ile hastalığın seyrinin yavaşlatılması amaçlanıyor.Seçildiği günden buyana ilçede birçok ilklere imza atan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın talimatı ile hazırlanan ve çoğu büyük şehirde bile bulunmayan Alzheimer hastalarına yönelik oluşturulan Gündüz Yaşam Evi Balıkesir’de de tek olacak.

ULUSLARARASI KALİTEDE OLACAK

Hazırladığı projelerle ödüller alan ve vatandaşlara dokunan Burhaniye Belediyesi bu kez de Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümünün destekleriyle hazırladığı Alzheimer Gündüz Yaşam Evi projesi ile kırsal mahalleler dahil ilçe genelinde tespit edilen Alzheimer hastalarına destek hizmeti verilecek. Burhaniye Belediyesi tarafından 19 Mart Salı günü hizmete açılacak olan Alzheimer Gündüz Yaşam Evi belirli aralıklarla Yaşam Boyu Egzersiz Uzmanı Japon akademisyen Hiroshi Nakajima’nın da denetiminde olacak.

SAĞLIK PERSONELİ ÖZEL EĞİTİM ALDI

Alzheimer hastalarına psikososyal ve fiziksel destek verilerek spor yapmalarını sağlayacak proje için Alzheimer hastalarına yönelik gündüz yaşam evinde görevlendirilecek olan Belediye sağlık personeli eğitim aldı. İlk araştırmalarda ilçede bin 764 Alzheimer hastasının tespit edildiğini belirten Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal “Ancak bunun daha kapsamlı ve net rakamların ortaya çıkabilmesi için ön araştırmalar ve durum tespitleri devam ediyor. Alzheimer hastalarımıza yönelik yaptığımız bu merkezimizi önümüzdeki salı günü hizmete açacağız. Bu merkezimiz hizmete geçtiğinde Burhaniye’mizde bir noktaya daha hizmet götürmüş olacağız” dedi.

TÜRKİYE’DE SAYISI YOK DENECEK KADAR AZ

Türkiye’de sayısı oldukça az olan Alzheimer Gündüz Yaşam evini hayata geçirmek için geri sayıma geçtiklerini kaydeden belediye başkanı Necdet Uysal, “Alzheimer hastalığıyla mücadele edecek kurumlardan biri haline gelecek olan proje kapsamında giderek artan yaşlı nüfusa yönelik teorik ve uygulamalı çalışmalar yapılacak. Bu proje kapsamında Burhaniye Belediyesi sağlık personelinden 10 hemşirenin, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin aynı konuda hizmet veren “Mavi Ev” inde eğitimlerini aldırdık” diye konuştu.
Uysal; “Alzheimer hastalarına ve hasta yakınlarına yönelik faaliyetlerin sürdürüleceği yaşam evimizde öncelikle hastaların günlük hayatlarında birilerine bağımlı olmamalarını amaç edindik. Yapılacak aktiviteler ve sağlık çalışmaları ile hastalığın seyrinin yavaşlatılması, hastalara psikososyal ve fiziksel destek verilerek spor yapmaları sağlanacak” ifadelerini kullandı.Başkan Uysal, 19 Mart Salı günü açılacak olan Alzheimer Gündüz Yaşam evinin açılışına tüm ilçe halkını davet etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.