Balıkesir Merhaba Gazetesi

Arıtma Tesisinde Yetiştirilecek Bitkiler Kent Estetiğinde Kullanılacak

Arıtma Tesisinde Yetiştirilecek Bitkiler Kent Estetiğinde Kullanılacak
24 Şubat 2021 - 10:24

Arıtma Tesisinde Yetiştirilecek Bitkiler Kent Estetiğinde Kullanılacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz:  “Bir cam fanusun içinde tamamen doğayla barışık ve gerçekten kimyasal kullanılmadan, herhangi bir masrafı da olmadan bitkiler yetiştirilecek”

PEYZAJ ÇALIŞMALARINDA DEĞERLENDİRİLECEK

Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ)Genel Müdürlüğünce Kepsut ilçesinde inşasına devam edilen arıtma tesisinde, arıtılan suda yetiştirilecek bitkiler peyzaj çalışmalarında değerlendirilecek. BASKİ entegre sabit film aktif çamur (IFAS) prosesli Kepsut Atık Su Arıtma ve Kanalizasyon Tesisi’nin 8 bin 70 metre kanalizasyon hattı ve 334 kanalizasyon parsel bacası imalatını tamamlayarak yüzde 80’lik fiziki gerçekleşme sağladı.

SU ARTIMADA BİTKİLERDEN YARARLANILACAK

İlçede nüfusun artması durumunda ilave edilecek havuzlarla kapasite artırımına da gidilebilecek tesiste su arıtımında bitkilerden yararlanılacak. 1500 metrekarelik camlarla kaplı alanda çeşitli bitkiler yetiştirilerek görüntü ve koku kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Projeye ilişkin bilgi veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Şu anda normalde 15 dönüme kurulacak ve şehrin biraz daha uzağına maliyetli bir şekilde yapılacak arıtma tesisi yerine şehre yakın 1,5 dönüm alanda ileri biyolojik bitkisel bir arıtma tesisini hayata geçiriyoruz.” dedi. Yılmaz, tesisin iki önemli özelliğinden ilkinin, küçük, butik bir alanda kurulması olduğunu aktardı.

ÇEVRE ODAKLI YATIRIMLAR SÜRECEK

İkinci özelliğin ise ileri biyolojik altyapıyla kurulmasından dolayı çevre peyzajında kullanacakları bitkilerden, şehri güzelleştirmede yararlanacakları her türlü enstrümanı burada yetiştirebilmeleri olduğunu bildiren Yılmaz, şöyle konuştu: “Bir cam fanusun içinde tamamen doğayla barışık ve gerçekten kimyasal kullanılmadan, herhangi bir masrafı da olmadan bitkiler yetiştirilecek. Bitkiler, Kent Estetiği Daire Başkanlığımızca kullanılacak. Bu tesisimizi de yakın zamanda hayata geçireceğiz. Tesisteki en önemli unsur, bitkiler. Bunun yanında şehirden gelen kirli suyun tamamen arıtılarak bitkileri besliyor olmasının yanı sıra arıtılan suyun doğayı hiçbir şekilde kirletme özelliği değil, hayat veren su haline dönüşmesidir.”  Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi olarak il genelinde çevre odaklı yatırımları sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.