Balıkesir Merhaba Gazetesi

Atatürk’ün Seyit Onbaşı İle Görüştüğü 200 Yıllık Ahşap Konak Müzeye Çevrilerek Kent Turizmine Kazandırıldı

Atatürk’ün Seyit Onbaşı İle Görüştüğü 200 Yıllık Ahşap Konak Müzeye Çevrilerek Kent Turizmine Kazandırıldı
17 Nisan 2021 - 13:33

Atatürk’ün Seyit Onbaşı İle Görüştüğü 200 Yıllık Ahşap Konak Müzeye Çevrilerek Kent Turizmine

Balıkesir’in Havran ilçesinde bulunan, Çanakkale Savaşları kahramanlarından Seyit Onbaşı ile Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün görüştüğü 200 yıllık ahşap konak, Balıkesir Büyükşehir ve Havran belediyelerince restore edildi.

“Terzizade Saadettin Bey Konağı” olarak da bilinen binanın kullanım hakkının Özaydın ailesi tarafından Havran Belediyesine devredilmesinin ardından, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Demet İnan başkanlığındaki heyet tarafından rölöve çalışması başlattılar.

Daha sonra restorasyon başlatılan Cumhuriyet Caddesi’ndeki 3 katlı konakta çalışmalar 2 yıl sürdü. Toplam 2,5 milyon lira harcanarak restore edilen tarihi bina, halk müzesi olarak hizmet verecek.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, yaptığı açıklamada, kentteki tarihi yapıların önemine işaret etti.

Havran’daki Terzizade Saadettin Bey Konağı’nın da Balıkesir için bir değer olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Burayı 2019’da restorasyon projesine aldık, aslına uygun şekilde restorasyonunu bitirdik. Bu yıl içinde de Havran’da tüm halkımıza hizmet verecek. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy da binanın tamamının ahşaptan oluştuğunu belirtti.

Konağın ilçede nadir bulunan yapılardan olduğunu dile getiren Ersoy, “Burası Atatürk ile Koca Seyit’in buluştuğu bir konak olmasından dolayı hem bölgemiz hem de Havran’ımız için ayrı değer taşıyor. Müze olarak turizme açacağız. Havran’ımızdaki değerlerimizi de ön plana çıkarmış olacağız.” dedi.

Atatürk ile Koca Seyit’in konakta bir araya gelme hikayesini anlatan Ersoy, ayrıca şunları kaydetti:

“Atatürk, Koca Seyit’e ‘Büyük kahramanlık yaptın Koca Seyit. 276 okkalık top mermisini kaldırıp bugün belki Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştirip ayakta durmamızı sağladın. Kahramanlığınla çok büyük iş yaptın.’ der. Kendisine maaş bağlatmak istemesine rağmen ayrıca Seyit Onbaşı ‘görevini yerine getirdiğini’ belirterek bunu kabul etmez.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.