Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ayvalık’ta “Etnobotanik Araştırma Teknikleri 2” Projesi Tamamlandı

Ayvalık’ta “Etnobotanik Araştırma Teknikleri 2” Projesi Tamamlandı
05 Haziran 2021 - 13:29

Ayvalık’ta “Etnobotanik Araştırma Teknikleri 2” Projesi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Balıkesir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Fatih Satıl’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen TÜBİTAK (BİDEB 2237-A) etkinliğinin son gününde genç bilim insanları birçok aktivitelerde bulundular.

Proje eğitmenleri tarafından anlatılan teorik bilgiler uygulama ile pratiğe dönüştürdüler. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Cunda Uygulama Oteli’nde gerçekleşen projenin son etabında Balıkesir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selami Selvi ve ayrıca BAÇEM Müdürü Nazım Tanrıkulu tarafından kursiyerlere bitkilerden elde edilen doğal boyalarla yün iplik boyama etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte ateşler yakıldı, kazanlar kaynatıldı, kök boyalar kazanlara atıldı ve ayrıca yün ipler boyadılar.

Proje koordinatörü Prof. Dr. Fatih Satıl; “Atalarımızın asırlardır geleneksel yöntemlerle bitkilerden elde edilen doğal doyalar kullanarak yaptığı halı boyama işlemini genç bilim insanları projemiz sayesinde canlı canlı gözlemleme fırsatı yakaladılar.” dedi.

Etkinliğe katılan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Sındırgı’nın meşhur Yağcıbedir halısına renk veren bitkileri, boya desen ve hikayeleri konusunda genç bilim insanlarına görsel bir sunum yaptı. Bir başka etkinlikte ise yaşayan kültür mirası olan sepetçi Bahri tarafından kursiyerlere sepet, sele ve ayrıca hasır yapımında kullanılan bitkiler uygulamalı olarak gösterdiler. Kursun sonunda ise ayrıca Türkiye’nin değişik yörelerinden getirilen Etnobotanik ürünlerin sergisi gerçekleştirdiler.

Sertifika törenine Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Ayvalık Belediye Başkan Vekili Ali Jale, ayrıca Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Serkan Akça katıldılar. Törende eğitmen ve kursiyerlere sertifikaları ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin kursiyerlere için hazırladığı hediyeler takdim ettiler Proje koordinatörü Prof. Dr. Fatih Satıl, sertifika töreninde yaptığı kapanış konuşmasında, projeye destek veren başta TÜBİTAK-BİDEB olmak üzere, Balıkesir Büyükşehir Belediyesine, Sındırgı Belediyesine, Ayvalık Belediyesi’ne ve tüm katılımcılara teşekkür ederek bu çalışmanın ayrıca artık uluslararası boyuta taşınması gerektiğini vurguladı. Etkinlik hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.