Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Görev Değişiminde Deprem Uyarısı; Aykan “Depreme dayanıklı kentler oluşturmalıyız”

Balıkesir’de Görev Değişiminde Deprem Uyarısı; Aykan “Depreme dayanıklı kentler oluşturmalıyız”
07 Temmuz 2022 - 19:25

 

Balıkesir’de Görev Değişiminde Deprem Uyarısı; Aykan “Depreme dayanıklı kentler oluşturmalıyız”

 

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi değişti. Odanın yeni Balıkesir İl Temsilcisi Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan oldu. Aykan, yeni dönemde oda olarak yapacakları çalışmaları değerlendirdi. Aykan, ayrıca, yurt genelinde depreme dayanıklı kentler oluşturulması gerektiğini vurguladı.

 

Güvenli ve Yaşanabilir Kent Konusuna Yoğunlaşacağız

Aykan göreve başladığı gün, özellikle Balıkesir’in deprem riski yüksel illerin başında geldiğini hatırlattı. Ayrıca, gündemde olan heyelan, çığ, su baskını gibi toplumu derinden etkileyen olaylara işaret etti. Aykan, “güvenli ve yaşanabilir kent çalışmalarında, özellikle depremle birlikte bu konulara yoğunlaşacağız” dedi.

“Balıkesir Meslektaş Adaylar İçin Büyük Fırsat”

Aykan, “kamu yararı ve doğru meslek politikası, görev süremiz boyunca temel misyonumuz olacak. Üyelerimizin, Jeoloji Mühendisleri Odası’yla etkileşime geçip örgütlülük bağlamında bütünleşmesini çok önemsiyoruz. Bu doğrultuda da çalışma komisyonlarımızı hayata geçirmek istiyoruz. İlimiz, meslektaş adaylarımızın eğitim aldığı ve konusunda uzman pek çok profesyonelle buluşmasını sağlayan bir il. Ayrıca, Balıkesir Üniversitesinin bulunmasını hem mesleğimiz, hem de Odamız adına birlikte yaptığımız çalışmalar açısından çok büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Zira Jeoloji Mühendisleri Odası adına yaptığımız birçok etkinliğimizde Balıkesir Üniversitesindeki değerli hocalarımızın katkıları oldu. Bu güç birliği ve bu etkinliklerimizi devam ettirmeyi düşünüyoruz” dedi.

“Hiçbir Proje İnsan Hayatından Daha Değerli Değil”

Aykan, hiç bir projenin insan hayatından daha değerli ve önemli olmadığını kaydetti. Ardından ise, “çalışmalarımızı bu bilinç ile gerçekleştireceğiz. Hedefimiz, başta vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması olacak. Özellikle de kentimizin sağlıklı ve güvenli yaşanabilir bir kent olması olacak. Ayrıca, bu doğrultuda yeni projelerimizi hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

 “Bazı Belediyelerde Hatalı Zemin Etüt Raporlarının Onaylanması İçin Baskı Yapılıyor ”

Aykan, “Balıkesir’in deprem tehlikesi yüksek bir il. Üstelik, birçok ilçenin şehir merkezinden diri faylar geçiyor. Ancak, maalesef bazı belediyelerde, yönetmeliklere uygun olmayan, hatalı zemin etüt raporlarının onaylanması için baskı yapılıyor. Oysa ki, yerel yöneticilerin vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için daha hassas davranmaları gerekiyor. Ne var ki, bazı yerel yöneticiler tam aksi davranarak, yönetmeliklere uygun olmayan hatalı zemin etüt raporlarını onaylamaları konusunda meslektaşlarımıza baskı yapmaktadırlar. Yönetmeliklere uygun olmayan hatalı zemin etüt raporlarının onaylanmasını istemek ile vatandaşımızın hayatını riske atıyorlar. Kimse halkımızın canını riske atamaz. Bu yönde vatandaşımızın hayatını riske atacak, bunun gibi yanlış uygulamalar ile yılmadan mücadele etme konusunda ise çok kararlıyız” cümlesi ile önemli tespitler yaptı.

 

“Yeni projeler üreteceğiz”

 

Aykan ayrıca, iklim değişikliği nedeniyle son yıllarda gündemde olan heyelan, çığ, su baskını gibi toplumu derinden etkileyen olaylara işaret etti. Ardından da, bu konuda çözüm üretme adına, güvenli ve yaşanabilir kent çalışmalarını yürüteceklerini kaydetti. Aykan, “sağlıklı ve güvenli çevrede yaşamak bir insan hakkıdır. Bunu meslek alanımızdan savunmaya, yaşam alanlarımızın, bütün doğal varlık ve kaynaklarımızın korunmasına özen göstermeye devam edeceğiz. Ayrıca, çalışmalarımızı her platformda bu anlayışla yürüteceğiz” dedi.

“Jeoloji Mühendisleri  Türkiye’nin En Önemli Meslek Disiplinlerinden Biridir”

Aykan açıklamasında, Jeoloji Mühendislerinin Türkiye’nin en önemli meslek disiplinlerinden biri olduğunu vurguladı. Aykan açıklamasını, “bu bilinçle, Mesleğimizin doğru uygulanmasını sağlamak ve Jeolojinin bilim ve uygulama alanlarında bilimsel teknik etkinliklerini gerçekleştirmek, varsa yanlış uygulamalar konusunda görüşler, raporlar üretmek, kamuoyunu bilgilendirmek gibi önemli bir sorumluluğumuz da söz konusudur. Hiçbir siyasi görüşü ayırmaksızın herkesin buluşabildiği bir meslek örgütüyüz. Her bir meslektaşımız ve vatandaşımız bizim için önemlidir. Odamızın kuruluş ilkeleri çok net; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün belirlediği ilkelerden hiç sapmadan yolumuza devam edeceğiz. Mesleki sorunların yanı sıra, Balıkesir ilimiz başta olmak üzere tüm Türkiye’nin sorunlarına duyarsız kalmayacağız” şeklinde tamamladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.