Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAYRAM AREFESİNDE MEZARLIK ZİYARETİ

BAYRAM AREFESİNDE MEZARLIK ZİYARETİ
15 Haziran 2018 - 8:25

Her bayram öncesinde olduğu gibi Ramazan Bayramı arefesinde Balıkesir’de vatandaşlar kabir ziyareti yaparak vefat eden yakınlarına dua etti.

Ramazan Bayramı öncesi kaybettikleri yakınlarının mezarlarını ziyaret eden vatandaşlar, yakınları için dua okudu. Sabahın erken saatlerinden itibaren kabir ziyaretine gelen vatandaşlar, kabir başlarında Kur’an-ı Kerim okurken, bazı vatandaşlar kabirlerin etrafında temizlik yaparak mezarları suladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren vatandaşlar Balıkesir merkez Başçeşme ve Kepsut yolu üzerindeki mezarlıkları ziyaret etti. Mezarlık ziyaretleri ilçelerde de yapıldı. Vatandaşlar arife günü yakınlarını ziyaret etti.

KURAN OKUDUK DUA ETTİK

Sabahın erken saatlerinden itibaren mezarlığa gelen aileler, Kur’an’ı Kerim okuyup dualar etti. Üzgün olduğu görülen aileler, gözyaşları ile mezarların üzerine su döktü. Bazı aileler bayrama sevdiklerinden uzak olarak girmenin hüznünü mezarlık ziyaretlerinde daha yoğun yaşadılar. Mezarlıktan bulunan yakınlarını ziyarete geldiklerini belirten vatandaşlar, ölüleri için Kur’an-ı Kerim okuyup dua ettiklerini söylediler.

BEN ANNEMİ KAYBETTİM SENİNKİ YAŞIYORSA ONA KOŞ

Babasının mezarını ziyarete geldiğini belirten Osman Kırcı fotoğrafının kullanılmasını istemedi ancak düşüncelerini paylaştı: “Vefat eden yakınlarımız bayramlarda ve arefe günlerinde bizlerden dua bekliyorlar. Her gün onlar için Kur’an-ı Kerim okuyup, dua ediyoruz. Ama yine de bayramlarda gelip onları ziyaret etmeliyiz. Mezarlarının başında dua ediyoruz. Rabbim bütün geçmişlerimize rahmet eylesin. Günahları varsa af ve mağfiret eylesin. Bizleri de ölümden ibret alanlardan eylesin. Çok üzgünüm ben annemi kaybettim. Bayramda içim hep buruk. Lütfen fotoğrafımı kullanmayın. Birde herkese şu mesajımı aktarırsanız yaşıyorken sevdiklerinin kıymetini bilsinler. Yaşıyorsa anne ve babalarını yaşarken ziyaret etsinler. Ellerini öpsünler. Gerekirse dizlerinin dibinden ayrılmasınlar. Anne ve babanın kıymeti kaybedilince anlaşılıyor ancak nafile. Geri getiremediğimiz çok acılarımız oluyor. Yaşıyorsa ziyaret, ziyaret, ziyaret dedi.

HİSLER BURUK ELLER DUA’YA AÇIK

Yaklaşık iki ay önce bir hastalık sonucu hayatını kaybeden kardeşini ziyarete geldiğini belirten Nermin Özsu ise, “Bugün Arife günüydü. Mezarlığı ziyarete geldik. Ölenlere Allah rahmet eylesin, mekânları cennet olsun. Kardeşimin mezarına ziyaretine geldim. Kendisi genç yaşta vefat etti. Bir oğlu var. Yeğenimde burada o hiç görmedi kardeşimi. Allah herkesin yardımcısı olsun. Vefat eden yakınlarımızı ziyaret edelim. Bu geleneklerimizi unutmamalıyız.” ifadelerini kullandı. “Hepimizin geleceği yer burası olduğu için ölülerimizi unutmamalıyız.” diyen Mustafa Pay şunları söyledi: Kayınpederi ziyarete geldik. Kur’an okuduk, dua ettik. Tüm geçmişlerimize dualar ettik. Vefat edenlerimizi ziyarete gelmek çok iyidir. Onları mezarlarını da ziyaret etmeliyiz. Hepimizin geleceği yer burası olduğu için ölülerimizi unutmamalıyız. Sonunda hepimiz buraya geleceğiz.”Semra Aman Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.