Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bu Deprem Çok Endişe Verici!

Bu Deprem Çok Endişe Verici!
30 Ağustos 2020 - 18:32

Bu Deprem Çok Endişe Verici!

 

29 Ağustos’ta Balıkesir’de meydana gelen 3,7 ve hemen sonrasında 3,4 büyüklüğünde ki deprem ile ilgili olarak TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi YK Üyesi ve Balıkesir İl Sorumlusu Aysun AYKAN’dan çarpıcı uyarılar geldi.

Bu Deprem Tehlikeli Bir Fayda Gerçekleşti

Aykan, 29 Ağustos’ta yaşanan 3,7 büyüklüğünde ki depremin, daha önce Altıeylül ve Manisa merkezli depremlerden farklı olarak, Karesi bölgesinde bulunan ve 7,2 şiddetinde deprem üretebilecek kapasitesye sahip Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün diri fay haritasında yer alan, Balıkesir Fay Zonunun deformasyon alanında meydana geldiğini belirtti.

Buraya Çok Dikkat Etmemiz Gerekiyor

Balıkesir’de deprem tehlikesinin yüksek olduğuna değinen Aykan, “ Balıkesir-Karesi bölgesinde yaşanan bu son deprem küçük bir depremde olsa, 7.2 büyüklüğünde bir deprem üretme potansiyeline sahip olan Balıkesir- Gökçeyazı Fay Segmentinin devamında olması çok endişe vericidir Genel anlamda depremler birbirini etkiliyor. Bir yerde deprem olduğu zaman hemen ucundaki yada yakınındaki faya enerji transferi oluyor; yer değiştiriyor enerji ve transfer olan yerde mutlaka eninde sonunda  deprem meydana gelebiliyor. Bu yüzden buraya çok dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

 

İşte TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi YK Üyesi  ve Balıkesir İl Sorumlusu Aysun AYKAN’ın yaptığı  açıklamada öne çıkanlar;

 

Balıkesir’in Deprem Tehlikesi Yüksek!

Balıkesir-Gökçeyazı Fayının Tehlikesine Dikkat Çekmemiz Gerekiyor! Balıkesir-Gökçeyazı Fayında 7,2 büyüklükte deprem Olabilir! Bu deprem çok endişe verici! Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu unutmamamız gerekiyor. Her deprem olduğu zaman İstanbul’a etkileri üzerinde konuşuluyor, fakat ülkemizde büyük depremlerin olacağı birçok kentlerimiz var ve bunlardan bir tanesi Son zamanlarda çok fazla deprem aktivitesi olan Balıkesir İlimizdir.

Bu Deprem Tehlikeli Bir Fayda

29 Ağustos’ta Balıkesir-Karesi’de, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinin verilerine 3.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Daha sonra 3.4 büyüklüğünde depremlerle devam etti. Balıkesir-Karesi de meydana gelen bu deprem,  Balıkesir –Altıeylül’de olan depremlerden farklı fayda meydana gelmiştir. Deprem başta Balıkesir Kent Merkezi ve ilçeleri olmak üzere bazı illerde de hissedildi. Bu deprem Balıkesir’de uzun zamandır devam eden deprem yoğunluğundan dolayı halkımızı korku ve paniğe sevk etti.  Balıkesir-Karesi depremlerinin olduğu yer, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün diri fay haritasında gördüğümüz gibi; Balıkesir Fay Zonunun deformasyon alanında meydana geldi. Bu deprem küçük bir depremde olsa 7.2 büyüklüğünde bir deprem üretme potansiyeline sahip olan Balıkesir- Gökçeyazı Fay Segmentinin devamında olması çok endişe vericidir!

Genel anlamda depremler birbirini etkiliyor. Bir yerde deprem olduğu zaman hemen ucundaki yada yakınındaki faya enerji transferi oluyor; yer değiştiriyor enerji ve transfer olan yerde mutlaka eninde sonunda  deprem meydana gelebiliyor. Bu yüzden buraya çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Haber: Kamil Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.