Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP’li Şahin: “Cübbeli Amirallerin Orduda Görev Alması Engellenebilecek mi?”

CHP’li Şahin: “Cübbeli Amirallerin Orduda Görev Alması Engellenebilecek mi?”
07 Nisan 2021 - 13:52

CHP’li Şahin: “Cübbeli Amirallerin Orduda Görev Alması Engellenebilecek mi?”

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi görüşmeleri esnasında söz konusu kanun teklifine tepki göstererek, Türk ordusu içerisinde tarikatlara bağlı cübbeli ve sarıklı amiral ve askerler hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağını sordu.

2004 yılında Milli Güvenlik Kurulu’nun FETÖ terör örgütünün araştırılması konusunda aldığı tavsiye kararını hatırlatan Fikret Şahin, “AKP iktidarı döneminde Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu 356 generalden 150’si, 81 ilin Emniyet Müdüründen 74 tanesi, Emniyet teşkilatının 30 bin üyesi ve 5 binin üzerinde hakim ve savcı FETÖ üyeliğinden. Devletin kritik kurumlarındaki önemli pozisyonlarına AKP iktidarı döneminde yerleştirilen bu kişiler hakkında 2004 yılında MGK tarafından alınan tavsiye kararı ise yok sayılmıştır.

CÜBBELİ AMİRALLER

İşte bu yolla devlet geleneğimiz ve kurumlarımızın güvenilirliği erozyona. Böylece TSK başta olmak üzere, devlet kurumlarımızın kritik noktalarına türlü cemaat ve tarikat mensuplarının yerleştirilmesine zemin. Bugün gelinen noktada ise bir takım cübbeli ve sarıklı amirallerin boy boy fotoğraflarının ortaya çıkması, askeriye içerisinde tarikat ve ayrıca cemaatlerin örgütlü olduklarının en açık göstergesidir. Bu gibi sarıklı ve cübbeli amiral ve askerlerin TSK’dan derhal ihraç edilmesi gereklidir.” dedi.

FETÖ üyeliğiyle suçlanan ve darbe girişimine bizzat katılan kişilerin yakınlarının hali hazırda devletin önemli görevlerinde makam sahibi olduklarının altını çizen Şahin, bu kişiler hakkında TBMM’de hali hazırda görüşülen Güvenlik Soruşturması ve ayrıca Arşiv Araştırması Kanun Teklifi kapsamında bir işlem yapılıp yapılmayacağını sordu. Şahin şunları söyledi;

“Hali hazırda ülkemizi yurt dışında temsil eden bir diplomatın ağabeyi ayrıca FETÖ üyeliğinden hüküm giymiş durumdadır. Belli ki yine vatandaşlarımızın yurttaşlık hakları sınırlanırken, belirli zümrelere ait kişiler korunmaya devam. Vatandaşlarımızın anayasal haklarını kısıtlayan bu teklife CHP olarak elbette hayır diyeceğiz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.