Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP’li Şahin: “ Pandemi Siyasi Şova Dönüştürüldü Bedeli Vatandaş Ödüyor!”

CHP’li Şahin: “ Pandemi Siyasi Şova Dönüştürüldü Bedeli Vatandaş Ödüyor!”
14 Nisan 2021 - 13:39

CHP’li Şahin: “ Pandemi Siyasi Şova Dönüştürüldü Bedeli Vatandaş Ödüyor!”

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Covid-19 salgın yönetimini eleştirdi. Şahin, “Pandemiyle samimi olarak ortak mücadele verilmesi gerekirken, pandemi siyasi şov malzemesi haline getirdiler. Aşıdan ümidini kesen vatandaş yurt dışına aşı turlarına yönlendiriliyor.” dedi.

Siyasi Şov Uğruna Vatandaşın Hakkını Yediler

Salgının hemen başında Liderler Toplantısının yapılmasını ve Ekonomik Sosyal Konsey’in toplanması gerektiğini ifade eden Şahin, merkezi hükümet ile ayrıca yerel yönetimlerin eş güdüm halinde çalışması gerektiğini ancak muhalefet belediyelerinin vatandaşa yaptığı yardımların engellendiğini savundular.

Vatandaşın uyması gereken tedbirlere iktidar mensuplarının uymadığını ve salgının böylece kolayca yayıldığının altını çizen Şahin, “400 bin kişiyle Ayasofya Camii açılışı yaptılar. Cenazelere 30 kişiden fazla katılım olmayacak denmesine rağmen iktidar mensupları ayrıca binlerce kişilik cenaze törenlerine katıldı. AKP ise lebalep kongrelerini tüm Türkiye’de yapmaya devam etti. AKP pandemi döneminde dahi bir takım ayrıcalıklara sahip olurken, bir takım AKP’liler mevcut iktidarın propagandası uğruna özel ambulans uçaklarla yurt dışından getirilerek tedavi edildiler. İzmir’de Aslı Özkısırlar gibi kronik hastalıklara sahip vatandaşlarımız hastanelerde yatak bulamazken ve hayatlarını kaybederken, bir takım zümreler siyasi şov uğruna, ayrıca devletin ambulans uçaklarını taksi niyetine kullanmaya devam ettiler.” ifadelerini kullandılar.

Bizde Aşı Yok, Parası Olan Yurtdışında Yaptırsın!

AKP iktidarı döneminde yerli aşı üretiminin sonlandırıldığını ve Türkiye’nin aşı temininde yurt dışına bağımlı hale getirildiğini hatırlatan Milletvekili Şahin ayrıca şunları söyledi;

“Türkiye’de 3 ayda nüfusun ancak yüzde 10’u aşılanabildiler. Böyle giderse toplumsal bağışıklık için en az 2 yıl beklememiz gerekecek. Bakanlık yeteri kadar aşı temin edemeyince yeni fırsatçılara gün doğdu. Kişi başı 700 Euro’dan başlayan fiyatlarla Sırbistan, ayrıca Rusya gibi ülkelere Covid aşı turları ilanları yayınlanmaya başladılar. Sağlık Bakanlığı’ndan bu konuyla ilgili tek bir açıklama dahi gelmedi. Yerli aşı Nisan ayında üretilecekti, o da başarılamadı. Artık aşıda geldiğimiz nokta; bizde aşı kalmadı, parası olan yurt dışında yaptırsın! Bu turların ve aşıların güvenilirliği ise ayrı sorun teşkil etmektedir. Bu aşılar güvenilir mi? Aşıyı yaptıracak olanların sağlığından kim sorumlu olacak? Aşı yan etki oluşturduğu takdirde ayrıca ne gibi önlemler kim tarafından alınacak? Sağlık Bakanlığı salgını yönetemedikçe, ayrıca bedelini vatandaş ödemeye devam ediyor.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.