Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çocuk Düzeyine Uygun Biyografiler

Çocuk Düzeyine Uygun Biyografiler
Elif Yavaş( elifyavas@gazetemerhaba.com )
10 Ağustos 2021 - 8:18

Çocuk Düzeyine Uygun Biyografiler

Biyografi okumak hiç ilginizi çeker mi? Ünlü insanların hayatını merak edip vakit buldukça ansiklopedi karıştırmayı sever misiniz? Kendi biyografinizin başkası tarafından günün birinde itinayla yazılmasını ister miydiniz? Çocuklar da biyografi türüne ilgi duyabilir mi? Çocuğunuz evdeyken ünlü padişahların, yazarların, siyasetçilerin, çizgi film senaristlerinin öz geçmişlerini okumayı seviyor mu? Biyografiler, gerçekçi hikâyelerden hoşlanmaya başlayan 13-15 yaş çocukları ile gençler ve yetişkinler için kaleme alınırlar.

“Öz geçmiş” gibi düşünülse de öz geçmişler adı üstünde “kısa ve öz” bir şekilde kişinin hayatını anlatıp çoğunlukla kitapların giriş kısmında tek bir sayfaya indirgenirken, biyografiler öyle değildir. Biyografiler, ünlü bir insanın doğumundan ölümüne kadar olan süreçte sanatsal, edebî yönlerini, çocukluk hatıralarını, daha çok olumlu özelliklerini röportajlar-fotoğraflar-sayısal kanıtlar-makaleler aracılığıyla daha nesnel bir dille kaleme alan ve okuyucunun önüne sunan edebî türlerdir.

Mesela Fatih Sultan Mehmet’in, Aristo’nun, Nasreddin Hoca’nın, Zeki Müren’in, Barış Manço’nun, Gülten Dayıoğlu’nun, Walt Disney’in hayatını çok merak eden bir çocuğa yakından yardımcı olunmalıdır. Bugün hayatta olan ya da olmayan ünlülerimizin detaylı hayatı biyografilerde yer alıyorsa daha sadeleştirilmiş bir dilde olmalı, çocuklara okunmalı yahut okutulmalıdır. Televizyon, ses kaydı, bilgisayarlar, filme uyarlanan sanatsal içerikler sayesinde de çocukların seviyesine inmek mümkündür. Detaylar sınırlandırılarak, ağdalı söz sanatlarından kaçınılarak, resimli görseller ve büyük puntolu yazılarla aktararak çocuğun ilgisini uyandırmak gerekir.

Bugün çok değerli bulduğu herhangi bir ünlünün hayatını örnek alan çocuk; astrolog, çizgi film yazarı, çocuk şairi, mühendis, çocuk doktoru, bilim adamı vs. olmak istiyorsa belki de dünyanın en büyük insanlarının yaşamöykülerini okuyarak bu ilhama oluşacaktır. Yarının geleceği olan çocuklarımıza edebiyatımızdaki biyografi türünün heyecanını da tattırmak ve ünlü büyüklerimizin neler başardıklarını onlara anlatmak gerek. Bilmek, öğrenmek, özenmek, araştırmak, denemek, okumak, donanımlı olmak her çocuğun hakkıdır.

DİPNOT: “26 Ağustos 1071 MALAZGİRT ZAFERİ” ile Biz Türklere Anadolu’nun Kapıları Açıldı. 1071’den 2020’ye dek Tam 949 Yıl, Çok Şükür Anadolu Topraklarındayız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.