Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ebeler Haftası Kutlu Olsun Sorunlara Çözüm Üretilsin

Ebeler Haftası Kutlu Olsun Sorunlara Çözüm Üretilsin
21 Nisan 2021 - 18:54

Ebeler Haftası Kutlu Olsun Sorunlara Çözüm Üretilsin

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal,”21-28 Nisan Ebeler Haftası’nı ülke olarak salgına karşı verilen bir mücadele ile karşılıyoruz. Bu mücadelenin kahramanları sağlık çalışanları ise tükenmişlik sendromu ile baş başa bırakıldılar. Sorunlarına çözüm üretilmedi, ayrıca talepleri karşılanmadı.” dedi.

Ebelerin her bebeğin ilk nefesinde yanında olduklarını belirten Bilal yaptığı konuşmada,” Anne ve bebek sağlığı için şifa dağıtıyorlar ama 10 yaşından küçük çocuğu olan sağlık çalışanı annelere idari izin yok. Süt izni kullanan sağlık çalışanı annelerde ayrıca idari izinden mahrumlar yani bebekleri bile mağdur ediliyor. Kendi bebeklerinden ayrılar ayrıca ailelerin bebeklerine kavuşmasını sağlıyorlar. Böyle bir çalışma düzeni içerisinde sağlık çalışanları ayrıca hizmet üretmeye çalışıyor. Sendika olarak yaptığımız “Pandemi Döneminde Sağlık Çalışanları Araştırması” sonuçları çalışanların durumunu net bir biçimde anlatıyor.”şeklinde konuştu.

Gereken Değer Veriliyor mu?

“Araştırmamıza göre; Sağlık çalışanlarının yüzde 79’u pandemi dönemi boyunca kendilerine gereken değerin verilmediğini düşünmektedir. Yüzde 92’si aldıkları maaş ve döner sermayelerin yeterli olmadığını belirtmektedir. Çalışanların yüzde 54’ü emeklerinin karşılığının verilmediğini düşünmektedir. Yüzde 70’i geleceğe dair kendini güvende hissetmemektedir. Yüzde 75’inin bu dönemde en büyük kaygısı virüsü aile bireylerine bulaştırmak olmuştur. Bu 1 yılda sağlık çalışanlarının yüzde 33’ü belli bir süre de olsa evinin haricinde ayrıca bir yerde konaklamak durumunda kalmıştır.”

Tükenmişlik

“Sağlık çalışanlarının yüzde 80’i pandemi dönemi hayatlarından dolayı ailelerine yeteri kadar vakit ayıramadıklarını belirtmiştir. Yüzde 83’ü psikolojik olarak tükenmişlik duygusu yaşamıştır.Sağlık çalışanlarının dile getirdikleri bu meseleler üzerinde durulmalı ve ayrıca çare üretilmelidir.  Özverili ile yürütülen bir mücadelenin karşılığı bu olmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak sorunlara çözüm istiyoruz. Sağlık çalışanlarının mağdur edilmediği, mutlu olduğu bir çalışma hayatı talep ediyoruz. “Ebe arkadaşlarımızın tüm sağlık çalışanlarının sesine kulak verilmeli, ayrıca onları sevindirecek düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir.” diyoruz.

Ebeler Haftasını Kutluyoruz

Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftasını kutluyor, bu haftanın sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz. Millet olarak sağlıklı günlere en kısa sürede kavuşmak temennisiyle salgına karşı kahramanca bir mücadele veren ayrıca tüm sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyoruz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.