Balıkesir Merhaba Gazetesi

Eğitim Sen: “Risk Altındayız Aşı İstiyoruz”

AŞILAMA TALEPLERİNİ YİNELEDİLER

24 Mart 2021 - 9:00

Eğitim Sen: “Risk Altındayız Aşı İstiyoruz”

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Halil İbrahim Kilciler kovid-19 vakalarının il genelinde arttığına dikkat çekerek eğitim çalışanlarının tamamının aşılanmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Halil İbrahim eğitimcilerin aşılanmasına yönelik taleplerinin iletildiği bir açıklama yaptı. Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda taleplerin dile getirildiği açıklamada salgın yayılımının öğrencileri ve eğitimcileri olumsuz etkilediğini söyledi. Sendikanın aşılamaya yönelik ilettiği taleplerin dikkate alınmadığını söyleyen Kilciler okulların da gereken önlemler tam olarak alınmadan açıldığını iddia etti. Kilciler “ Eğitim Sen olarak bugüne kadar yaptığımız bütün girişimler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'na acil aşılama ile ilgili olarak yaptığımız başvurulara verilen cevaplar, eğitim emekçilerinin aşılanmasına yönelik ciddi bir adımın atılmadığını ve buna dair sağlıklı bir planlamanın da olmadığını ortaya çıkarmıştır.” dedi.

 “TALEPLERİMİZİN HİÇBİRİ KARŞILANMADI”

Kilciler, “Pandeminin başından beri, sağlıklı ve güvenli bir eğitim-öğretim ortamının oluşması için; yeni öğretmen atamasının yapılması, ek dersliklerin açılması/yapılması, yardımcı personel istihdamının sağlanması, her okula bir sağlık personelinin atanması, her okula yeterli miktarda hijyen malzemesi gönderilmesi, ücretsiz maske dağıtılması, eğitime ek bütçe ayrılması ve 2021 bütçesinde eğitime ayrılan payın artırılması taleplerimizin hiçbiri karşılanmamıştır.” dedi.

 “VİRÜSÜN YAYILMASINA DAVETTİYE”

Başkan Kilciler eğitimcilerden sadece bir kısmının aşı olduğunu söyleyerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın konu ile ilgili adım atmadığını vurguladı. Şehir hareketliliğinin öngörüldüğünü ve alınan kararların virüs yayılımını arttırdığını ifade etti. Halil İbrahim Kilciler, “Her gün yüzü aşkın yurttaşın kovid-19 salgını nedeniyle yaşamını yitirdiği bir dönemde, bilimsel araştırmalara dayalı olarak yapılacak sağlıklı bir eğitim planlamasıyla eğitim emekçilerinin iki doz aşısının tamamlanması beklenirken bu yapılmamış; o dönemin vaka verilerine göre düşük ve orta riskli illerde ortaokullar ve liseler de açılmıştır. Öte yandan bulaş riski yüksek yaş grubundaki ortaokul ve lise öğrencileri de yüz yüze sınava çağrılarak virüsün yayılmasına ayrıca adeta davetiye çıkarılmıştır.” dedi.

 “SORUMLULUK MEB VE SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN OLACAKTIR“

Kilciler ayrıca açıklamasının devamında şöyle kaydetti:

“Toplu ve kontrolsüz açılmanın ardından, ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitime başlanması ve zorunlu yüz yüze sınavlar sonrası pek çok öğrenci ve öğretmen kovid-19 virüsüne yakalanmıştır. 2 Mart sonrasında vaka, ağır hasta ve ölüm sayılarında yaşanan hızlı artış, eğitim emekçilerine aşıda öncelik tanınması yönündeki acil talebimizin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmenlerin, öğrencilerin, eğitim kurumlarında görev yapan yardımcı hizmetli, memur, idari ve teknik personelin, ailelerin ve toplumun sağlıklı yaşam hakkı iktidarın yanlış politikaları nedeniyle açık tehdit altındadır. Gerekli önlemler alınmadan böylesine büyük bir risk altında görev yapmaya zorlanmamızın sağlıklı yaşam hakkımıza müdahale anlamına geldiği açıktır. Bizlerin, aile bireylerimizin, öğrencilerimizin ve ayrıca öğrenci velilerimizin hastalanması halinde başta siyasal iktidar olmak üzere sorumluluk MEB ve Sağlık Bakanlığı’nda olacaktır.

 “GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İÇİN AŞI İSTİYORUZ”

Salgın hastalıktan korunmak, en azından hafif atlatabilmek için iki doz aşının yapılması ve bağışıklık sağlanması için belirli bir sürenin geçmesi zorunludur. Sonradan telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerin oluşmaması için; her iki doz aşının bir an önce yapılmasını talep ediyor, ortaya çıkabilecek olumsuzluklar için şimdiden yetkilileri uyarıyoruz. Okullardaki tablo daha da ağırlaşmadan yüz yüze sınavlar okullardaki tüm emekçilerin aşılanması tamamlanana ve gerekli önlemler alınana kadar ertelenmelidir.  Toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve ayrıca güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz ”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.