Balıkesir Merhaba Gazetesi

Elektrik Ve Doğalgaza Yapılan Zam Vatandaşa Hayat Pahalılığı Olarak Geri Dönüyor

Elektrik Ve Doğalgaza Yapılan Zam Vatandaşa Hayat Pahalılığı Olarak Geri Dönüyor
01 Eylül 2022 - 13:51

Elektrik Ve Doğalgaza Yapılan Zam Vatandaşa Hayat Pahalılığı Olarak Geri Dönüyor

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, elektrik ve doğalgaza yapılan son zamların faturalarını ödeyemeyen milyonlarca vatandaş olduğunu belirtti. Ahmet Akın yaptığı açıklamada, kış mevsiminin zor geçeceğinin altını çizdi.

 

“Tarım, Sanayi ve Ticarethaneler Etkilenecek”

Milletvekili Ahmet Akın son zamlar sonrasında faturalarını ödeyemeyen vatandaş sayısının artmasının muhtemel olduğunu açıkladı. Tarım, sanayi ve ticarethane elektrik ve doğalgaza gelen fahiş zamların hayat pahalılığını da doğrudan etkileyeceğini ifade etti.  Ahmet Akın, “Konutlarda tüketilen elektrik 9 ayda düşük kademede yüzde 95, yüksek kademede ise yüzde 200 oranında; doğalgaz ise yüzde 165 oranında arttı. “dedi.

Akın “Zamların Nedeni AK Parti İktidarının Yanlış Politikası Sonucudur”

AK Parti iktidarına yüklenen CHP Milletvekili Akın, Ak Partinin kendi yanlış politikaların bedelini zam olarak vatandaşa kestiğini söyledi. Vatandaşların bu durum karşısında kara kara düşündüğünü belirterek, Enerjiye kara kış öncesi yapılan bu zamlar kış aylarının vatandaşlarımız için çok zor geçeceğini gösteriyor. Dünya genelinde ülkeler enerji maliyetlerinin yükünü kendi vatandaşlarının üzerinden almak için adımlar atarken, AK Parti iktidarı kendi yanlış politikaların bedelini zam olarak vatandaşa kesti ”şeklinde konuştu.

“ Yüksek Kademeli Artışlar Var”

Milletvekili Ahmet Akın “2022 yılının başında Cumhuriyet tarihinin en büyük zammını yapan iktidar, düşük kademede yüzde 51, yüksek kademede ise yüzde 127 oranında zam yapmıştı. Göstermelik KDV indiriminin ardından 1 Haziran’da yüzde 15 ve son olarak 1 Eylül itibarıyla yapılan yüzde 20 oranında zamla; konut abonelerinde yıl bitmeden düşük kademe yüzde 94,5, yüksek kademe ise yüzde 200 zamlanmış oldu. Ticarethanelerde 9 ay içinde yapılan zam yüzde 192 olurken, sanayide ise yüzde 322 olarak gerçekleşti. ”ifadelerine yer verdi.

“Asgari Tüketimde Fatura 417 Liraya Çıkıyor”

Ahmet Akın :“Konutlarda asgari bir tüketim olarak kabul edilen aylık 240 kilovatsaatin 2021 yılında faturaya yansıması 210 lira olurken; son yapılan zamla birlikte bugün faturaya yansıması 417 liraya çıktı. Ticarethane ve sanayide artış ise faturaların adeta dörde katlanmasına neden olurken, tarımsal sulamaya yapılan yüzde 20 oranındaki zam ise kış aylarında gıda enflasyonunun daha da artmasına neden olacak ”dedi.

“2022’de Konutlarda Doğalgaz Zammı Yüzde 164’e Çıktı”

Akın konuşmasında : “Elektrikte yapılan zammın yanı sıra özellikle kış aylarında vatandaşların ısınma amacıyla tükettiği doğalgaz da zamlandı. 1 Eylül’de yapılan zamla birlikte Karadeniz’de rezerv müjdesinin verilmesinden sonra konutlarda 11, sanayide ise 15 kez zam yapılmış oldu. Konut abonelerinde yıl içerisinde yapılan yüzde 20,4 oranındaki dördüncü zamla birlikte 2022 yılında yapılan toplam zam oranı yüzde 164,1’e çıktı ”ifadelerine yer verdi. Haber: Yoldaş Kocaer

ISINMAK İÇİN ASGARİ TÜKETİM 1200 LİRAYA YÜKSELDİ

Vatandaşların ısınma amaçlı kullanımı bıraktığı geçtiğimiz nisan ayından bu yana ise konutlarda kullanılan doğalgaz yüzde 111 oranında artmış oldu. Başka bir deyişle bu kış hiç zam yapılmasa bile kombiyi açmanın maliyeti şimdiden 2 kattan fazla artmış oldu. Buna göre kış aylarında ısınma amacıyla gerçekleştirilen ortalama tüketimde kullanılan aylık 300 metreküp doğalgazın faturaya yansıması Aralık 2021’de 570 liradan Eylül 2022 itibarıyla yaklaşık 1200 liraya yükseldi.

YIL BİTMEDEN SANAYİDE DOĞALGAZ YÜZDE 261 ZAMLANDI

Elektrikte olduğu gibi doğalgazda da ticarethane ve sanayi abonelerine yapılan zamlar nedeniyle üretim maliyetlerini artırarak vatandaşlara hayat pahalılığı olarak geri dönecek. Ticarethane abonelerine son yapılan yüzde 47,6 oranındaki zamla birlikte 2022 yılı içeresinde yapılan toplam zam oranı yüzde 224’e çıkarken; sanayi abonelerine son yapılan yüzde 50,8 oranındaki zamla 2022 yılında yapılan toplam zam yüzde 273’e yükseldi. Elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğalgaza yapılan yüzde 49,5 oranındaki zamla 2022 yılında yapılan zam yüzde 261’e çıkmış oldu.

FATURASINI ÖDEYEMEYEN AİLE SAYISI DAHA DA ARTACAK

Temel bir hak olan enerjiye yapılan zamlar nedeniyle faturalarını ödeyemeyen milyonlarca vatandaşlarımız yıl içinde kesintiler yaşıyor. AK Parti’nin yanlış para politikasıyla Türk Lirası’ndaki olağanüstü değer kaybı Türkiye’de vatandaşların derin bir enerji yoksulluğu yaşamasına neden oldu. İktidar faturasını ödeyemediği için icralık olan 5 milyon aile için adım atılacağını duyururken, yapılan son zamla faturasını ödeyemeyen aile sayısı daha da artacak.

Haber: Yoldaş Kocaer

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.