Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘İklim için küresel boykot’una Ayvalık’tan destek

18
16 Mart 2019 - 8:12

Ayvalık ilçesinde bir grup ilk ve ortaokul öğrencisi, İsveçli öğrenci Greta Thunberg'in çağrısıyla başlatılan 'İklim İçin Okul' grevine destek verdi.

İsveçli öğrenci Greta Thunberg'in (16) geçen yıl Ağustos ayında başlattığı 'İklim İçin Okul' grevine Ayvalık'tanda öğrenciler destek verdi. Ayvalık Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 8'inci sınıf öğrencisi Ege Edman'ın çağrısıyla , bir grup öğrenci Cumhuriyet Meydanı'nda eylem yaparak küresel ısınmaya dikkat çekti. Eyleme Ayvalık Kent Konseyi, Çevre Güzelleştirme ve Ayvalık’ı Koruma Derneği, Ayvalık Tabiat Platformu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Başka Bir Okul Mümkün kooperatifi, Özel Ayşecik Kreşinin kurucu müdürü Ayşe Tosunoğlu ve 6 öğrencisi, CHP, EMEK ve DP’li temsilcilerin yanı sıra Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve çok sayıda vatandaş ta destek verdi.

'HEMEN HAREKETE GEÇİLMELİ'

Boykotla iligli açıklamalarda bulunan Ege Edman, "1 yıldır Ayvalık’ta yaşıyorum. İklim değişikliği ve küresel ısınma ile ilgili gerçekleri Açık Radyoda duydum ve greta ile ilgili yazılar okudum. Bu çok ilgimi çekti ve araştırmaya karar verdim. Dünyada şu an kimse ilgilenmiyor ama acilen bir şeyler yapmamız gerek” dedi. Bilim insanlarının 12 yıl içinde dünyanın geri dönülmez biçimde ısınacağı yönünde uyarılarını hatırlatan Ege Edman, “O yüzden şimdi bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bir sürü sel meydana gelecek. Hava olayları çok fazla değişecek ve çok fazla felaket gelecek. Artık bunu bireysel değil yöneticiler düzeyinde büyük önlemler durdurabilir. Önlem alabilecek insanlar şu an bu sistemden çok büyük, hayal edemeyeceğimiz paralar kazanıyorlar ve bu nedenle engellemek istemiyorlar. Lütfen geleceğimiz için harekete geçin ve bir şeyler yapın yoka biz sizin yaşınıza geldiğimizde böyle güzel bir dünyada yaşayamayacağız.” dedi.

AİLELERDEN DESTEK

Çevreci çocuklara aileleri de destek verirken, organizasyonun planlayıcısı Ege’nin annesi Özge Edman, “Çevre olaylarına duyarlı bir aileyiz. Geri dönüşüm ve plastik konusu aramızda konuştuğumuz şeyler. Bunu hep konuştuğumuz için çocuklarda belli bir bilinç vardı. Sonra Greta’nın hikâyesini dinledi. 15 Mart’taki çağrı üzerine Ege’de bir şeyler yapmak istedi. Arkadaşlarıyla okula gitmeyip bugün farkındalık yaratmak istediler. Evden toplu taşıma ile bile gelmek istediler ve saat 11.00’de evden çıkıp yürüyerek geldiler. Hayat şeklimizi değiştirmemiz gerekiyor. Bu yaşadığımı şekle medeniyet diyoruz ama dünyamızı yaşanmaz hale getirmek üzereyiz. O yüzden acilen konfor alanlarımızdan çıkıp yaşam şeklimizi değiştirmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

İKLİM İÇİN OKUL GREVİ NEDİR?

İklim aktivisti Greta Thunberg'ın İsveç Parlamentosu'nun önünde başlattığı eylemler bütün dünyaya yayılarak ses getirdi. Brüksel, Paris, Zürih ve Taraflar Konferansı'nın gerçekleştiği Katowice gibi pek çok şehirde pankart açan Greta, politikacıları iklim için harekete geçmeye çağırdı. Türkiye'den de gençler ve çocuklar, iklim için okul grevine katıldı. 9 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu'nun İstanbul Bebek Parkı'ndaki #iklimiçinokulgrevi eyleminin ardından iklim için okul grevinin uluslararası internet haritasına Türkiye'den Iğdır, Adıyaman, Ankara, İzmir, Muğla, Antalya ve Balıkesir'in katıldığı öğrenildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.