Balıkesir Merhaba Gazetesi

KOSGEB’ten Esnafa Kredi Desteği

KOSGEB’ten Esnafa Kredi Desteği
07 Temmuz 2021 - 20:52

KOSGEB’ten Esnafa Kredi Desteği

KOSGEB Balıkesir İl Müdürlüğü KOBİ Uzmanları Kadir Dağdeviren ve Uğur Şeker Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nda başvuru şartlarını esnettiklerini açıkladı. Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’nde düzenlenen toplantıda ilçelerdeki karma oda başkanlarına bilgilendirme yapıldı.

KOSGEB tarafından pandemiden olumsuz yönde etkilenen, imalat sanayisinde faaliyet gösteren işletmelere yönelik başlatılan programda, ikinci dönem başvuruları 21 Haziran’da başlayan kredide son başvuru 9 Temmuz. Bu tarihten sonra değerlendirmeler yapılarak işletmelerimize başvuru sonuçları online olarak bildirilecek.

SON TARİH 9 TEMMUZ

KOSGEB Balıkesir İl Müdürlüğü KOBİ Uzmanı Kadir Dağdeviren konuşmasında şunları kaydetti:

“Malum Ülkemiz zor durumdan geçiyor malum hastalıkla alakalı olaraktan, Devletimizin de farklı farklı kurumları gerek esnafın gerek sanayicinin bir nebze olsun yaralarını sarma anlamında yeni programlar açılıyor bunlardan da esnafımızı sanayicimizi yararlandırmaya çalışıyoruz. Şimdi yeni dönemde baktığımız zaman yumuşatılan şartlar bunlar, belki yine sayı çok çok fazla olmayabilir çok çok artmış olmayabilir ama dediğim gibi 1 kişi bile faydalanmış olsa biz yine vazifemizi yapmış olmanın mutluluğunu yaşayacağız. Yine hatırlayacak olursak verilen rakamlar burada 2 ye ayrılmış 1 Mikro işletme dediğimiz çalışan sayısı 10’un altında olan işletmeler bir de küçük işletmeler dediğimiz çalışan sayısı 10 nun üzerinde olan işletmeler Mikro işletmeler için 3 aylık bir destek ödeme söz konusu her ay için maksimum 10 bin liraya kadar.

İşte önümüzdeki aylar geçtiğimiz Haziran ayı Temmuz ayı ve Ağustos ayı bu aylarda yapacağı ve yaptığı harcamaları beyan ediyor işletmemiz. Bahsettiğimiz rakamları aşmıyoruz. En fazla çalışan sayısına göre dikkat ederekten 10 bin liraya kadar destek söz konusu, çalışan sayısı 2020 Mart’a göre bir referans alıyoruz burada 1.şart bu çalışan sayısında bir değişiklik yoksa veya hiç çalışanı yoksa 0 ise mesela 5 bin lira bir hibe veya bu etaptan yararlanmış oluyor. 1 çalışanı varsa 8500 liralık bir kredi kullanmış oluyor. 2 ve üzeri varsa da maksimum mikro işletmeler 10 bin liralık destekten yararlanıyor, toplamda 30 bin liralık bir rakam ön görülmüş çalışan sayısı 10 nun üzerinde olan küçük işletme diye tabir ettiğimiz işletmelerde ise bu rakam 25000 liraya çıkıyor.

Her ay 25 bin lira toplam 75 bin liralık bir krediden yararlanmış oluyor. Güzel tarafı yada daha önce bildiğimiz gibi faizsiz bir kredi vadesi güzel3 yıl boyunca ödemesi yok, geriye kalan 2 yılda da bunu geri veriyor 6 Taksitle toplam da 5 yıllık vadeli faizsiz bir kredi piyasa tabiriyle bedava bir para açıkçası ama gönül ister ki bütün esnaflarımız imkandan yararlanmış olsun, ama KOSGEB’in gerek kuruluş kanunu gerek zaman zaman değişen politikaları çerçevesin de şuan itibarı ile sadece imalatçı işletmeler ön görülmüş bir program. 9 Temmuz 23:59 itibari ile son başvuru tarihi dediğim gibi çoğu esnafımızın imalatçımızın bu anlamda haberi oldu diye düşünüyoruz ama yine duymayanlar varsa yine sizler aracılığıyla gerek sms gerek web aracılığı ile duymayanlarında duymasını sağlama amacı ile 5 dakika da olsa zamanınızı almak istedik.”

VERGİ BORCU OLMAYACAK

KOSGEB Balıkesir İl Müdürlüğü KOBİ Uzmanı Uğur Şeker ise krediden yararlanmak isteyenlerib şartlarını açıkladı. Şeker “Krediye başvurulmak herhangi bir yere gitmeye gerek yok. Vatandaşın www.kosgeb.gov.tr adresine girdiklerin de şuan da zaten hiç kafa karışıklığına gerek bırakmayacak şekilde direk kredi başvuru ekranı çıkıyor. Diğer bütün destekler geri plana atılmış ana sayfamız da direk bu kredi var. Oradan başvuru detayları kredi şartları hepsini kontrol edebiliyorlar. Bu aynı yerden de başvuru yap dediklerinde de sistem onları yönlendiriyor, herhangi bir evrak istemiyoruz direk başvuru yapıyorlar ön başvuruyu alacağız. Sonuçları Başkanlığımız değerlendirecek.

Krediden vergi ve SGK borçları onlar yararlanamıyor. Devlet KOSGEB kredilerinden yararlandırırken ‘Vergi borcun olmayacak ya da borcun yapılandırma kapsamına alınmış olacak’ diyor. Borcum var diyen varsa yapılandırma yöntemlerini de şimdiden araştırmaya başlasın” diye konuştu.

75 BİN LİRAYA KADAR

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem Balıkesir’de faaliyet gösteren üyelere seslenerek 9 Temmuz’daki son başvuruyu kaçırmamalarını istedi. Başkan Fehmi Erdem “Burada 10 kişiden az çalışanı olan mikro işletmelerimiz aylık 10 bin lira olmak üzere 3 ayda toplam 30 bin lira, 10 ile 49 arası çalışan sayısı olan küçük işletmeler aylık 25 bin lira olmak üzere toplam 75 bin lira destek alacaklar. Şartları taşıyan üyelerimiz bu fırsatı kaçırmasınlar” diye konuştu.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.