Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mucize Denecek Çok Şey Var

Mucize Denecek Çok Şey Var
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
21 Kasım 2022 - 7:49

Mucize Denecek Çok Şey Var

 

Bitkilerden gelen şifa yılyıllardır dile getirir ve hastalandığımızda ilk iş doğal bitkisel ürünlere başvururuz. Çoğunlukla ilk akla gelen doğal yöntemler eski zamanlardan günümüze  hala bu özelliğini koruyor. Örneğin yeşil çay. Benim haftada en az iki kere içtiğim bir bitki çayı.

Bugün Yeşil çay ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Bitkilerden gelen şifa kitabından derlediğim bilgiler şöyle; Yeşil çay içindeki kateşinler sayesinde kanser riskini azaltır. Tümörü küçültür.

Metabolik sendromun önlenmesinde potansiyel faydaları vardır. Kolestrolü düşürür. Tansiyonu ve kan şekerini ayarlar.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki yeşil çayın içindeki kateşinin, kilo yönetiminde, kan şekeri kontrolünde ve kalp damar hastalıkları risklerinin azaltılmasında faydası vardır. Bunu vücuttaki yağ yakımını artırarak başarır. Yağ yakımının artması yağ dokusunun azalmasını sağlar. Azalan yağ dokusu sayesinde obezite, tip2 diyabet, kalp damar hastalıkları ve metabolik sendrom riski de azalmış olur. Yeşil çay içindeki flavonoidler sayesinde kan damarlarını güçlendirir. Yüksek tansiyonu önler.

Zayıflama diyetlerinde kateşinin yağ yakıcı etkisi kanıtlanmıştır. Kan şekerini kontrol etmesi sayesinde iştah kontrolünü de sağlar. Yeşil çay içindeki kafein sayesinde performansı etkiler dinamiklik kazandırır, yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırır. Bu nedenle uyku sorunu olanların yeşil çayı gündüz içmeleri tavsiye edilir. Kafein aktivitesine bağlı olarak idrar söktürücüdür. Bu özelliğinden dolayı zayıflama diyetlerinde ödem sorununu önler. İdrara çıkmayı kolaylaştırdığı için böbrek sağlığı açısından yararlıdır. Yeşil çay içindeki C vitamini sayesinde stresi azaltır. Gribal enfeksiyonlara karşı direnci artırır. Sigaranın olumsuz etkilerine karşı savaşmak için C vitamini önemlidir.

Tüm bu etkilerden faydalanmak için günde en az 3 fincan yeşil çay içmek gerekmektedir. Günde 3 fincan yeşil çay içildiğinde 200-300 mg kateşin alınmış olur. İçtiğimiz yeşil çaydaki kateşin miktarı çayın kalitesine, demleme süresine, tekniğine bağlı olarak değişir. 1 fincan yeşil çaydan alınan antioksidan etkisi 1 porsiyon ıspanak, brokoli, havuç veya çileğinkinden bile daha fazladır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.