Balıkesir Merhaba Gazetesi

Pandemi Korkuttu, Tamamlayıcı Sağlık Sigortalı Sayısı 1,5 Milyona Ulaştı

Pandemi Korkuttu, Tamamlayıcı Sağlık Sigortalı Sayısı 1,5 Milyona Ulaştı
26 Ağustos 2020 - 12:13

Sağlık sektörünün koronavirüsle sınandığı 2020 yılıyla vatandaşlar her ihtimali düşünerek güvende olmak adına tamamlayıcı sağlık sigortasına yöneldi. Kredi ve sigorta karşılaştırma siteleri verilerine göre tamamlayıcı sağlık sigortasının yıllık ortalama 600 lira gibi bir fiyattan başlaması da bu talep artışında büyük bir etken oldu. Türkiye Sigorta Birliği verilerine göre ise tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip kişi sayısı geçen yıla oranla haziran ayında %50 artarak 1,5 milyona yükseldi.

 

Sağlık sektörü, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgınının etkisiyle çarpıcı bir yıl geçiriyor. Yaşanan gelişmeler ışığında sigorta sektörü de 2020’nin ilk yarısında dikkat çeken rakamlara ulaştı. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre; tamamlayıcı sağlık sigortasında sigortalı adedi 2019 Haziran döneminde 1 milyon 2 bin 187 kişiden bu sene haziran itibariyle %49.8’lik artışla 1 milyon 501 bin 425 kişiye ulaştı. Yeni tip koronavirüsün de etkisiyle 2020’nin ilk 6 ayında tamamlayıcı sağlık sigortası teminat adedi 2019’un aynı dönemine göre %46,9 artarak 1 milyon 190 bin 166 adede ulaştı.

Özellikle çokça sorulan Kovid-19 tedavilerinin sigorta kapsamına girip girmediği tartışmasına karşın sigorta şirketleri peyderpey yeni ve mevcut tamamlayıcı/sağlık sigortalılarına ait poliçelerde Kovid-19 tedavi giderlerini teminat kapsam altına almaya da başladı. Özel bir hastanede koronavirüs (Kovid-19) teşhisi konulana kadar yapılan tüm muayene ve tetkikler tamamlayıcı sağlık poliçesi teminatı kapsamında karşılanıyor.

 

Tamamlayıcı sigortası 70 yaşına kadar yaptırılabiliyor

 

Bir diğer sağlık sigortası olan özel sağlık sigortasına sahip kişi sayısı yıllık bazda %3 artış gösterirken tamamlayıcı sağlık sigortası her yıl ortalama %40-50 arası büyüme gösteriyor. Özel sağlık sigortası ile tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki en ayırt edici fark, tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanmak için SGK’lı olma şartının bulunması. Tamamlayıcı sağlık sigortası sigorta şirketlerine göre farklılık gösterse de SGK’ya sahip 70 yaşına kadar herkes yaptırabiliyor. Fakat bazı sigorta şirketleri maksimum yaş sınırını 60 olarak sınırlandırabiliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.