Balıkesir Merhaba Gazetesi

Radyoaktif sular Pasifik’e mi boşaltılacak?

Radyoaktif sular Pasifik’e mi boşaltılacak?
Ender Gökmen( endergokmen@gazetemerhaba.com )
13 Eylül 2019 - 8:01

Japonya Çevre Bakanı Yoşiaki Harada Fukuşima’da 2011 yılında yaşanan korkunç deprem ve tsunami nedeniyle zarar gören nükleer santralin soğutulması için kullanılan radyoaktif suyu Pasifik’e boşaltmak zorunda kalacaklarını açıkladı.
Kazadan sonra soğutma işleminde kullanılan suyun yeraltı sularına karışması sonucunda tesiste şu anda bir milyon ton atık su bulunduğu biliniyor. Yapılan açıklamaya göre 2022 yazı itibarı ile atık suların depolanabileceği alanlar dolacağından bu sular Pasifik’e boşaltılmak zorunda kalınacak. Santrali yöneten Tepco yetkilileri, atık suları radyonüklitlerden arındırmayı denediklerini ancak suyu radyoaktif hidrojen izotopu trityumdan arındıracak bir teknolojinin henüz mevcut olmadığını belirtiyorlar.
Kıyılarda bulunan çoğu santralin trityumlu suları denize boşalttığı biliniyor. Trityum doğada da bulunan bir madde ancak çok küçük miktarlarda bulunuyor. Bunun yanında Tepco, geçen yıl yaptığı bir açıklamada tanklarda bulunan tek zararlı maddenin trityum olmadığını, suda farklı maddeler de bulunduğunu açıklamıştı. Çevre Bakanı Harada, dün düzenlediği basın toplantısında “Tek seçenek atık suyu denize boşaltıp seyreltmek. Hükümet bunu etraflıca değerlendirecek ama benim çözüm önerim bu” dedi. Denize boşaltılacak su miktarı hakkında ise bir bilgi vermedi.
Hükümetin nihai kararı, uzmanlardan oluşan bir heyetin raporundan sonra alacağı belirtiliyor. Diğer seçenekler sıvının buharlaştırılması ya da toprağa gömülmesi.

Kaynak: The Guardian

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.