Balıkesir Merhaba Gazetesi

TESCİLLİ ‘BALIKESİR KUZUSU’

TESCİLLİ ‘BALIKESİR KUZUSU’
26
23 Ekim 2018 - 8:29

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü ve Ticaret Borsası arasında imzalanan protokol kapsamında ‘’Balıkesir Kuzusu’’ tescillendi.

Balıkesir Ticaret Borsası’nın girişimleri ile coğrafi işaret alan Balıkesir kuzu etinin sürdürülebilirliği için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü ve Balıkesir Ticaret Borsası arasında ortak bir protokol imzalandı. Protokol kapsamında ilk olarak bölgedeki tescil kriterine uyan kuzu sayısı belirlenecek. Bu protokol ve yöntem sayesinde Türkiye’nin farklı bölgelerinde yetişen kuzular Balıkesir kuzusu olarak satılamayacak İmza töreni öncesi konuşan Borsa Başkanı Faruk Kula, “Bu protokol Tarım İl Müdürlüğümüzle, Büyükşehir Belediyemizle entegre olarak bu işi tamamlayabilmemiz ve bu işin takibini yapabilmemiz için Tarım İl Müdürlüğü, Büyükşehir, Ticaret Borsasının da olmuş olması lazım. Yani biz burada Balıkesir hayvan varlığını tespit edeceğiz. Ondan sonra bu hayvanlardan olan kuzulara Balıkesir kuzusu eti belgesi vereceğiz. Balıkesir kuzusu kıvırcık koyun ile merinosun melezi olan bir ırktır yani her koyun Balıkesir koyunu olamaz, her koyunun kuzusu da Balıkesir kuzusu olamaz” dedi.

KAFAOĞLU ‘’BALIKESİR KUZUSU KAZANACAK’’

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, “Balıkesir kuzusu Ankara’da, İstanbul’da kasaplarda Balıkesir kuzusu geldi, bitti ifadelerinin yer aldığı en ünlü restoranların Balıkesir kuzusu kullanıyoruz dediği bir ortamda coğrafi işaret aldık. Coğrafi işaret alma noktasında ticaret borsamızın uzun zamandan beri ciddi çalışmaları vardı ve bu belgeyi alırken de bakanlık veriyor bu belgeyi . Gerçek kazancı Balıkesir kuzusu tescili alınmış ve işareti basılmış Balıkesirli yetiştiriciler alması lazım. Bu noktada tabi Büyükşehir olarak gerçekten Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız Balıkesir’in tamamında çok ciddi bir çalışma yapıyor. Bakanımız Fakıbaba geldiğinde yaptığımız hizmetler anlattığımızda oda şaşırmıştı”şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.