Balıkesir Merhaba Gazetesi

Türk Sağlık Sen’den “Şiddete Çözüm İstiyoruz” Çağrısı

Türk Sağlık Sen’den “Şiddete Çözüm İstiyoruz” Çağrısı
21 Ekim 2020 - 17:09

Türk Sağlık Sen’den “Şiddete Çözüm İstiyoruz” Çağrısı

 

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal sağlık sektöründe şiddete yönelik açıklamada bulundu.

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal sağlık sektöründe şiddete yönelik açıklamada bulundu. Başkan Bilal açıklamasında devletin verdiği görevle millete hizmet eden sağlık çalışanları her gün darp ediliyor, tehdit ve ağır hakaretlere maruz kalıyorlar dedi.

 

 “Balıkesir’de yaşanan olayın takipçisiyiz”

Salgın döneminde bile şiddet olayları yaşandığını ifade eden başkan Bilal, “Bu kabul edilemez saldırılardan biride ilimizde yaşanmıştır. ADSM’de görevli bir diş hekimi arkadaşımız sözlü şiddete uğramış, tehdit edilmiştir. Çocuğunun tedavisi için kuruma gelen insanlıktan çıkmış bir zevat sanki diş hekimi gibi tedavi yolu yöntemi anlatmaya, yaptırmaya çalışmıştır. İstediği olmayınca da çocuğuna gerekli tedavisini yaptırmasının ardından tekrar hastaneye gelmiş diş hekimimize, sekreter arkadaşımıza küfür etmiş, tehditler savurmuştur. Diş hekimimize ve sekreter arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Saldırgan hakkında da gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Bu olayların takipçisi olduğumuzu herkesin bilmesini istiyoruz.” dedi.

 

Sağlık personeli akşam evine sağ gideceğinden endişeli ”

Başkan Musa Bilal Türkiye’de sağlıkta şiddet çözülmesi gereken temel meselelerdendir dediği açıklamasında, “ Bugün artık sağlık çalışanları can güvenliklerinden yoksun bir şekilde hizmet üretmektedirler. Herkes evine akşam sağ salim gidebileceğinden endişelidir. Şiddet, ağır darp, bıçaklama ve silahlı saldırı gibi ölümle sonuçlanabilecek bir seviyeye çıkmıştır. Kısacası sağlık çalışanlarının hayati her dakika tehlike altındadır. Bunun için sağlıkta şiddete acil çözümler ve ağır yaptırımlar gereklidir. Çünkü sağlıkta şiddetin durmak bir yana artarak devam etmesindeki en önemli neden etkin ve caydırıcı tedbirlerin hayata geçmemesidir.

 

Yargılama kağıt üstünde kalmasın”

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal şiddete karşı caydırıcı tedbirlerin alınmasına yönelik olarak açıklamasında şunları kaydetti:

“Örneğin tutuklu yargılama sadece kağıt üstünde kalmaktadır. Uygulamada pek hayata geçmeyince, şiddet uygulayan elini kolunu sallaya sallaya gezdikçe çözüm olmamaktadır. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara, sağlık kurumlarında ortalığı birbirine katanlara bu işin sonunun tutuklu yargılanmak olduğunun idrakine varmaları sağlanmalıdır. Devletin ceza sistemi ve uygulayıcıları bunu hissettirmelidir.

 

Şiddet Uygulayan Tedavilerinde Ücret Ödesin

Şiddet uygulayanların acil haller dışında kamu sağlık hizmetlerinden belli bir ücret karşılığı yararlandırılması getirilerek bu durum tersine çevrilmelidir. Yani kişi sağlık çalışanına şiddet uyguladığında belli bir süre ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanamayacağını bilmelidir. Şiddetin kendisine bir fatura çıkaracağını anlamalıdır.

 

Sıfır Toleranslı Alan Olarak Tanımlansın

Tüm bunların yanı sıra Türk Sağlık-Sen olarak önerimiz sağlık hizmeti veren birimlerin ve yerlerin hiçbir ayrım gözetilmeden  “Sıfır Toleranslı Alan” olarak tanımlanmasıdır. Sıfır toleranslı alanlarda işlenen suçlara en sert yaptırımlar uygulanır ve bu suçlara karşı hakimlerin bir takdir yetkisi de bulunmaz.
Para cezasına çevrilme veya hafifletici sebepler göz önüne alınmayarak cezalar net bir biçimde verilir.  Böyle bir alan tanımlaması ile eminiz ki sağlık kurum ve kuruluşları daha güvenli yerler haline geleceklerdir.  Bu konuda sendika olarak teklifimizi Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkili mercilere gönderdik.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.