Balıkesir Merhaba Gazetesi

Türkiye 5 milyar TL yatırımla 65 milyar dolar kazanacak

Türkiye 5 milyar TL yatırımla 65 milyar dolar kazanacak
7
10 Ekim 2019 - 12:16

2023 için 75 milyon turist, 65 milyar dolar gelir hedefi için turizmde tarihi bir tanıtım kampanyasının startı verildi.

Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın kurulmasıyla birlikte hem bakanlık hem de özel sektör kesenin ağzını açtı. 2023 yılına kadar Türkiye’nin tanıtımı için yaklaşık 5 milyar lira harcanacak. Bunun ilk sonuçları da bu yıl itibariyle alınmaya başladı. Özellikle belli aylarda yüzde 17’lik büyüme elde edilirken, turizmde sezon ise kasım ayına kadar uzamış durumda.

Türkiye turizm alanında yeni bir kulvara geçiyor. Rakip ülkelerin 50 yıl önce hayata geçirdiği, Türkiye’de ise son 20 yıldır konuşulan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen tanıtım silahı nihayet devreye alındı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı geçtiğimiz temmuz ayında resmen kuruldu. Ajansın temel amacının Türkiye’yi turizmde en üst lige çıkararak, bölge, ürün ve otel bazında dünya markaları oluşturmak şeklinde ifade ediliyor.

GECELİK 86 DOLAR HEDEFİ

Bu kapsamda 2023 hedeflerine bakıldığında turist sayısında hedef 75 milyon, gelirde ise 65 milyar dolar. Ayrıca turizmde yeni konulan hedefler doğrultusunda artık odak noktasında kişi başı gelirden ziyade kişi başı gecelik gelir olacak. İşin bu tarafında hedeflenen oran ise gecelik 86 dolar.

81 İL VE 12 AYA YAYILACAK

Yine hedefler arasında turizmin 12 aya yayılması da var. Gastronomi, sağlık, kültür, bisiklet, inanç, golf ve kongre turizmi gibi alanlar üzerinden gerçekleştirilecek çalışmalar ile turizm gelirleri klasik bölgelerin dışına çıkarılarak 81 ili kapsayacak şekilde genişletilecek.

KAPASİTELER ARTACAK

Öte yandan 2023 Turizm Stratejisi’ne göre, liman ve havalimanı kapasitelerinin yükseltilmesi, yatak sayısının 300 bin adet arttırılması, nitelikli personel için eğitim alt yapısının revize edilmesi, yeni uçuş hatlarının açılması, destinasyonların genişletilmesi, Doğu Ekspresi gibi farklı illere turistik tren seferleri düzenlenmesi ve personele lojman gibi çok sayıda adımın atılması da planlar arasında.

20’DEN FAZLA TANITIM FİLMİ ÇEKİLDİ

Türkiye’yi turizmde adım adım zirveye doğru çıkaracak hedefler kapsamında dünyanın dört bir yanında yayınlanmak üzere 20’den fazla tanıtım filmi çekildi. Tanıtım videolarının birinde deniz, kum, güneş, tarihi şehirler ve gastronomi gibi ülkenin öne çıkan tüm detayları yer alırken, diğer reklam filmleri ise bölgesel bazda planlandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.