Balıkesir Merhaba Gazetesi

YAŞLILARA SAYGI HAFTASI

YAŞLILARA SAYGI HAFTASI
112
19 Mart 2019 - 13:48

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü 18-24 Mart tarihleri arasında anılan yaşlılara saygı haftası nedeni ile bir açıklama yaptı. İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Burak Öztop tarafından yapılan açıklamada ‘Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir.’ denildi.

‘BAKANLIĞIMIZ ÖZEL ÖNEM VERİYOR’

Öztop, ‘Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla “18–24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası” olarak anılmakta ve bu tarihlerde etkinlikler yapılmaktadır. Nüfusun yaşlanması sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarına, sosyal kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilemektedir. Bu öngörüden hareketle Bakanlığımız çalışma planlarında yaşlılık ve sağlık hizmetlerinin düzenlenmesine özel önem verilmektedir. İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı bilinmektedir. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gereklidir. ‘dedi.

‘YAŞLILIK TA KALİTELİ BİR YAŞAM’

Yaşlılıkta kaliteli ve sağlam bir yaşama vurgu yapan Öztop,yeterli ve dengeli beslenme,doğru fiziksel aktivite ve egzersizin önemine değindi. Kısaca “sağlıklı yaşam ilkeleri” olarak bilinen bu kurallara uyulması durumunda yaşlanma ile ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından etkili bir şekilde korunmak mümkündür. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar üzerinde en çok düşündüğü, araştırma yaptığı, türlü çareler aradığı ama bir türlü engelleyemediği gerçek, yaşlanmaktır. Her yeni güne yaşlanmak için değil, sağlıklı yaşamak için; “gençlikten ömür saklamak hepimizin elinde”Sonuç olarak; yaşlılık döneminde yeterli ve dengeli beslenerek hastalıklara karşı direncinizi artırmanızı, kronik hastalıklarınız için düzenli kontrollerinizi yaptırmanızı önerir, sağlıklı ömürler dilerim’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.