Balıkesir Merhaba Gazetesi

27 Mayıs Demokrasi Darbesi’nin Yıldönümünde Demokrasi Ve Özgürlük Vurgusu

27 Mayıs Demokrasi Darbesi’nin Yıldönümünde Demokrasi Ve Özgürlük Vurgusu
27 Mayıs 2021 - 15:35

27 Mayıs Demokrasi Darbesi’nin Yıldönümünde Demokrasi Ve Özgürlük Vurgusu

Ak Parti İnsan Hakları Başkanı Hakan Aka, 27 Mayıs Demokrasi Darbesi yıldönümü ile ilgili basın toplantısı yaptı. Toplantı Ak Parti İl Başkanlığı Toplantı salonunda düzenlendi.

“YASSIADA TARİHE”

Ak Parti Balıkesir İl Başkanlığı İnsan Hakları Başkanı Hakan Aka, “ 27 Mayıs’ın demokrasi Darbesinin 61.yılında darbeci zihniyetin düştüğü son duruma işaret etti. Aka, “Milletimizin feraseti ile ülkemize en kara günleri yaşatanlar tarihin tozlu raflarına, en karanlık günlere tanık olan Yassıada ise tarihe gömülerek bugün “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olarak mührünü tarihe dercetmiştir.”dedi.

“MİLLETİMİZİN FEDAKARLIĞI İLE…”

“Medeniyet geleneği denildiğinde ilk akıllara gelen Türkiye ve Aziz Milletimiz, demokrasi ve insan hakları adına birçok fedakârlığı göze almış, bu uğurda çok sayıda bedel ödemiştir. Her bir vatandaşımızın gönlünde yer edinen, hamuru vatan sevgisi ile yoğrulan milletin evlatları hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler görmüş ve ayrıca idam sehpalarında şehit edilmişlerdir. Vesayet ve beraberinde getirdiği darbeler milletimize fayda getirmemiş; milletimizden demokrasisini, ekonomisini, moral ve ayrıca motivasyonunu koparıp götürmüştür.”

“TÜRKİYE’YE ÇAĞ ATLATILDI”

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siyasal düzene ilk darbe; 27 Mayıs 1960’ta, Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesiyle gerçekleştirdiler. Milli irade ile arasına perde çekenlerin; insanlığa, demokrasi ve vicdanlara yönelik büyük bir ihaneti olarak hafızalarımıza kazındı.1950 yılında milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Adnan Menderes ve ayrıca yol arkadaşları, kısa zamanda ortaya koydukları projeler ile Türkiye’ye çağ atlattılar.”

“TEK PARTİ REJİMİNİN AYIBI”

“Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldıran merhum Menderes, bilhassa din ve vicdan özgürlüğü konusunda attığı adımlarla milletimizin gönlünde yer edinmiştir. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe Ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermiştir. Ancak vatanın yararına olan bu gidişatın önünü tıkamak isteyenler türlü yalan ve ayrıca iftiralarla algı oluşturarak 1960 yılında, askerin namlusunu Çankaya Köşkü’ne çevirmişlerdir”.

“MİLLETİN VEKİLLERİ TÜRK MİLLETİ OLDU”

“Millet iradesine savaş açan, milli ve manevi değerleri yok etmeye odaklı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, mizansen yargılamalar ile hukuk dışı şekilde darağacına göndermişlerdir. Hayatlarına son verilen yalnızca Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve ayrıca milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur. Üzerinden yıllar geçse de söz konusu darbeci zihniyet varlığını devam ettirmiş, en son 15 Temmuz’da da benzer bir senaryo sahneye koyulmuştur. Ancak Milletimiz darbeler ve darbeciler karşısındaki duruşuyla bu kez millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozmuştur. Millete ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız ve ayrıca Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. Milletimizin feraseti ile ülkemize en kara günleri yaşatanlar tarihin tozlu raflarına, en karanlık günlere tanık olan Yassıada ise tarihe gömülerek bugün “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olarak mührünü tarihe dercetmiştir.”

“DEMOKRASİ VE İRADE DÜŞMANLARI UNUTULMAYACAKTIR”

Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıraları burada yaşatılmaya devam edecek diyen Ak Parti İnsan Hakları Başkanı Hakan Aka, “Bu vesile ile; 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların tekrar etmeyeceğini, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyor; demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için, canlarını feda eden Merhum Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve ayrıca irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız ”şeklinde konuştu. Haber&Foto: Muhammed Can Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.