Balıkesir Merhaba Gazetesi

7 bin 700 Yıl Hapis İstemiyle Yargılanacaklar

7 bin 700 Yıl Hapis İstemiyle Yargılanacaklar
23 Eylül 2022 - 17:46

7 bin 700 Yıl Hapis İstemiyle Yargılanacaklar

 

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal araç kiralama şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen suç örgütünün yönetici ve üyeleri her biri için 7 bin 700 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

 

7 BİN 700 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, 504 kişiyi toplam 1,5 milyon lira dolandırdıkları öne sürülen 85 şüpheliden 21’inin 7 bin 700 yıla kadar hapsi talep ediliyor. İddianameden: “Şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin ön ve arka yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği konum bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonra müştekinin inandırılarak hesap numaralarına para yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir”

504 KİŞİYİ 1,5 MİLYON LİRA DOLANDIRDILAR

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgüt Suçlar Bürosunca, kurumsal araç kiralama şirketlerine ait internet sitelerini kopyalayarak araç kiralama vaadiyle 504 kişiyi toplam 1,5 milyon lira dolandırdıkları öne sürülen 64’ü tutuklu 85 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un farklı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal araç kiralama şirketlerinin web sitelerini sahte olarak tasarlayıp dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve deşifre olmayı engellemek için çeşitli tedbirler aldıkları kaydedildi.

SUÇ ÖRGÜTÜ ELEBAŞI YAKALANDI

İddianamede, şüphelilerin dolandırıcılık yapmak amacıyla ofiste kullandıkları yabancı uyruklu kişiler adına alınan hatları ofis dışına çıkarmadıkları ve kendi aralarındaki görüşmeleri de Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi. Suç örgütü elebaşı “Korkmaz” kod adlı O.Y’nin çağrı merkezindekilere gizlilik içinde çalışmaları konusunda emirler verdiği ve ofiste kullanılan bilgisayarları uzaktan kumanda ile kontrol ettiği iddianamede bildirildi.

ŞAPKA VE MASKEYLE YÜZLERİNİ GİZLEDİLER

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Dayı” kod adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Kepez bölgesi sahacılarından “Minik” kod isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek para çektikleri aktarıldı. Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üzerine kendi adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları belirtilen iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile mobil bankacılık şifre bilgilerini şehirlerarası çalışan otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Davanın görülmesine ilerleyen günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kurumsal araç kiralama şirketlerine ait internet sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan araç kiralama vaadi ile menfaat temin ettiği belirlenen suç örgütü ile suç örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çektiler. AA’nın haberine göre; Toplam 85 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine polis ekiplerince 7 Nisan ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ, Uşak ve Van’da gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.