Balıkesir Merhaba Gazetesi

Akademik Odalar Birliği Boğaziçi Olaylarını Değerlendirdi

Akademik Odalar Birliği Boğaziçi Olaylarını Değerlendirdi
03 Şubat 2021 - 14:40

Akademik Odalar Birliği Boğaziçi Olaylarını Değerlendirdi

Necdet Uçan Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör ataması ve akabinde gelişen olayların değerlendirildiği bir açıklamada bulundu.

AKADEMİK ODALAR BİRLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Balıkesir Akademik Odalar Birliği’nde sözcü olarak yeni görevlendirilen Necdet Uçan Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör ataması ve akabinde gelişen olayların değerlendirildiği bir açıklamada bulundu. Odalar Birliği’ne bağlı Balıkesir Barosu ve 10 meslek odası adına açıklamada bulunan Sözcü Uçan atama kararına yönelik bazı kesimlerce gösterilen tepkilerin 1 aydır sürdüğünü söyledi. Uçan konuyla ilgili olarak, “ Akademisyenlerden öğrencilere, çalışanlardan mezunlara kadar Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin tümünün parçası olduğu protestolardan rahatsız olan iktidar, akla gelebilecek her türden manipülasyon ve şiddet yöntemiyle bu haklı protestoyu bastırmaya çalışıyor.“ dedi.

 “KEYFİ BİÇİMDE GÖZALTINA ALINDILAR”

Balıkesir Akademik Odalar Birliği adına konuşan Necdet Uçan Boğaziçi Üniversitesi rektör ataması ve sonrasında gelişen olaylarla ilgili açıklamasında şöyle kaydetti:  “Kampüs kapısına kelepçe vurulması ve öğrenci evlerine yönelik polis baskınlarıyla başlayan iktidar baskısı, öğrencilerin kampüste düzenledikleri bir sergide yer alan görselin iktidar mensupları tarafından hedef gösterilmesiyle yeni bir boyut kazandı. Öğrenciler tutuklandı. İstanbul ve İzmir’de, tutuklanan öğrencilere destek olmak isteyen 200’e yakın öğrenci, keyfi biçimde gözaltına alındı. Boğaziçi Kampüsü çevik kuvvet tarafından basılarak öğrenciler darp edilerek kampüs dışına atıldı.

 “POLİS ŞİDDETİNİ KINIYORUZ ”

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini ve öğretim üyelerini hedef alan polis şiddetini, ayrımcı ve dışlayıcı tutumu, ifade özgürlüğünü ve laikliği ayaklar altına alan her türden yaklaşımı kınıyoruz. İktidar uzun zamandan bu yana siyaseten baş edemediği her konuyu, toplumun dini ve milli hassasiyetlerini kullanarak, toplumun bir kesimini diğer kesimlerine karşı kışkırtarak çözümlemeye çalışıyor. Bu tehlikeli kamplaştırma ve düşmanlaştırma siyasetinden vazgeçilmelidir.

 “BULU DERHAL İSTİFA ETMELİDİR”

Siyasi iktidar Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin demokratik taleplerine kulak vermeli, tutuklanan ve gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakılmalı ve atanmış Rektör Melih Bulu derhal istifa etmelidir. Bilimsel ilerleme için demokratik ve özerk üniversiteler şarttır .

 “ÖZERK VE DEMOKRATİK KİMLİĞE İHTİYAÇ VAR”

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde 2009 yılında Türk ve dünya üniversitelerini akademik performanslarına göre sıralamak amacıyla kurulan URAP’ın 2020-2021 dönemine ilişkin dünya sıralamasında; ilk 500’de ülkemizden sadece Hacettepe Üniversitesi yer almıştır, bu da oldukça dramatiktir. Üniversitelerimizin bu sıralamada daha yukarılara çıkabilmeleri için araştırma alt yapısını güçlendirecek yeterli mali kaynaklara sahip olmalarının yanında, öğretim elemanlarının niteliklerinin yükseltilmesine ve yönetim yapısının demokratik ve özerk bir kimliğe kavuşturulmasına gereksinim vardır. Son günlerde Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasıyla ülke gündemine oturan rektör atamaları üniversitelerin demokratik yapılarının yeniden sorgulanması gerekliliğini doğurmuştur.

 “GÜÇ KULLANIMINDAN VAZGEÇİLMELİ”

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik hukuk dışı uygulamaları kınıyor ve demokratik haklarını kullandıkları için gözaltına alınan tüm öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını, öğrencilerin demokratik protesto haklarına yönelik güç kullanımından vazgeçilmesini, asıl görevi özgür düşüncenin kaynağı olmak suretiyle bilim üretmek olması gereken üniversitelerin ; rektörlerini, dekanlarını kendi bünyelerinde seçmelerini, rektör atamalarındaki anti demokratik usulün terk edilmesini ve Cumhurbaşkanı tarafından atanma sisteminden vazgeçilmesini talep ediyoruz.

 “BOĞAZİÇİ’NİN YANINDAYIZ “

Üniversitelerin hak ettikleri saygınlığa kavuşturulması; sadece üniversitelerin, öğrencilerin, akademisyenlerin değil hepimizin sorunudur. Akıl ve bilim yerine, Boğaziçi Üniversitesi kapısına vurulan kelepçe ile kendi simgesini yaratan baskıcı anlayışı esas alan uygulamalara karşı, Anayasa’dan yetkisini alan demokratik itiraz haklarını kullanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve akademik kadrosunun yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz. ”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.