Balıkesir Merhaba Gazetesi

Almanya İstanbul Başkonsolosu Sanayi Odasında Ağırlandı

Almanya İstanbul Başkonsolosu Sanayi Odasında Ağırlandı
11 Mayıs 2022 - 16:35

Almanya İstanbul Başkonsolosu Sanayi Odasında Ağırlandı

 

​​​​​​​Balıkesir Sanayi Odasında toplantı gerçekleşti.  Toplantıda Nazmi Yarış, Almanya Başkonsolosu Johannes Regenbrecht’i Balıkesir’in Organize Sanayi Bölgesi yatırım olanakları, lokasyonu, ürün çeşitliliği ve kapasitesi, turizmi, ulaşımı ve lojistiği hakkında bilgilendirdi.

 

 

TOPLAM İHRACAT RAKAMLARI DEĞERLENDİRİLDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre 2021 yılı Almanya ile yapılan ihracat 60 Milyon dolar olup, ilimizin en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 3.sırada yer almıştır. 2022 yılı ilk dört ayında Almanya ile gerçekleşen ihracat oranında % 46 oranında bir artış olup, toplam ihracat rakamlarının % 8,5’i Almanya ile gerçekleştirilmiştir.

LOJİSTİK OLARAK AVANTAJ SAĞLAMA

Rahmi Kula; Balıkesir’de gıda ve tarıma dayalı bir sanayi olduğunu ve Çanakkale köprüsünün açılışıyla  ithalat ve ihracat için Lojistik olarak avantaj sağlayacağını ve gerek karayolu, gerek demiryolu ile iki ülke arasında ticaretin gelişimi için Avrupa’ya açılan bir kapı olarak gördüğünü  belirtti. Almanya’ya geçen yıl 60 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini vurguladı ve bu seneki hedefin 100 milyon dolar olduğunu söyledi.

 

 

KARŞILIKLI DOSTLUK VE ANLAYIŞ

Johannes Regenbrecht : Almanya ile Türkiye’nin özel ilişkiler içinde olduğu, kurumlar arası mevcut iyi ilişkilerin karşılıklı dostluk ve anlayış çerçevesinde devam etmesini ümit ettiklerini ve yetkileri dahilinde her türlü işbirliği, diyalog ve dayanışmaya açık olduklarını belirtti.

ÜRÜN BİLGİLENDİRMESİ

Balıkesir Sanayi Odasında gerçekleşen görüşme sonrasında Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alan Eğinlioğlu Zincir Sanayi Tic. A.Ş. firmasını ziyaret ettiler. Eğinlioğlu Zincir Sanayi firma ortağı Orçun Eğinlioğlu Almanya İstanbul Başkonsolosuna fabrikayı gezdirerek üretim konuları ve ürünler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Gerçekleştirilen toplantıya, Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi KULA, Bşk. Yard. Emrah BİLCANLI, Yön. Kur. Üyeleri Metin Baykan ve Erdem ÖZER, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi YARIŞ, Meclis Başkanı Ergin BİRGÜL, Yön. Kur. Bşk. Yardımcıları Ali BİLCANLI ve Emre İNCE, Yön. Kur. Üyeleri Sinan YIRCALI ve Uğur KULA katıldı.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.